Petr Pýcha: Malá ryba

02780411.jpeg

Premiéra původní rozhlasové dvacetiminutovky Malá ryba. Autor Petr Pýcha jí připsal podtitul dramaloci z Karlových Varů.

Co to je to podivné dramaloci? S trochou nadsázky by se dalo říci, že se Petr Pýcha pokusil o vytvoření nového žánru – dramatu s géniem loci. Tedy hry, ve které místo děje – nebo přesněji „město děje“ – není pouhým prostředím, ale je pro příběh klíčové a tematizuje ho.

Měst, která mohou díky svým přírodním, historickým, kulturním či sociálním souvislostem sehrát při vzniku dramatu stěžejní úlohu, je celá řada, autor sám má několik dalších nápadů, ale byl by rád, kdyby se nový útvar stal inspirací i pro jiné tvůrce a mapa měst se neustále rozrůstala.

Vstupní karlovarské dramaloci zavede posluchače do opojné noci uprostřed Mezinárodního filmového festivalu. Městem, třpytícím se těch několik dní v roce prachem hvězd, brouzdají celebrity a mohlo by se zdát, že ho ovládl nakažlivý, bezstarostný optimismus.

Ale ne všichni jsou vírem festivalového dění unešení – taxikář Roman trčí už půl hodiny před jazzovým klubem a čeká na zákazníka. A s každou další minutou narůstá jeho vztek na všechny páprdy i mizery, co se nechávají vozit, zkrátka na celý svět, ve kterém je to samá velká ryba a když nedáváš chvilku pozor, už tě maj...

Takhle to nejde dál, něco se musí stát! ...ale víc už by bylo škoda prozradit.

Režisér Aleš Vrzák obsadil do role taxikáře Romana Ondřeje Vetchého, jeho zákazníka si zahrál Oldřich Kaiser. V dalších rolích se představí Leoš Noha či rozhlasoví moderátoři a redaktoři Jolka Krásná, Patricie Strouhalová a Lubomír Smatana.

A protože podstatná část hry se odehrává v jedoucím taxíku, vykročil inscenační tým spolu s herci opět ven ze studia. Natáčení proběhlo během studeného květnového odpoledne a večera v zahradě rozhlasové budovy v Karlíně.

Mistrem zvuku připravované inscenace je Radek Veselý, dramaturgem Klára Novotná, zvukově na ní spolupracoval Ladislav Železný.

A datum premiérového uvedení Malé ryby není náhodné – právě 4. července začíná v Karlových Varech 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu.


Osoby a obsazení:Oldřich (Oldřich Kaiser), Roman (Ondřej Vetchý), Milan (Leoš Noha), moderátorka (Patricie Strouhalová), reportérka + hlasatelka (Jolka Krásná), reportér (Ľubomír Smatana) a další

Autor: Petr PýchaDramaturgie: Klára NovotnáRežie: Aleš Vrzák

Natočeno v roce 2014.