Petr Jarchovský: Olmerka. Třídílná série představuje zrod velké hvězdy české hudební scény

21. leden 2024

Seriál sleduje Evu Olmerovou od dětských let po první výrazné úspěchy, ale zaznamenává také její první propady a konflikty s režimem. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Osoby a obsazení: Eva ml. (Kateřina Marie Fialová), Eva st. (Lucie Polišenská), Vláďa ml. (Vojtěch Franců), Vláďa st. (Ondřej Rychlý), Táta (Vasil Fridrich), Máma (Tereza Jarčevská), Dědeček (Jan Vlasák), Babička (Libuše Švormová), Julie (Tereza Císařová), Alexandra (Marie Štípková), Věra (Magdaléna Borová), Podolská (Regina Rázlová), Mandlová (Vilma Cibulková), Kafka (Vojtěch Havelka), Gottwaldová (Pavla Tomicová), Falout st. (Igor Bareš), Kapitán (Kamil Halbich), Dozorčí (Kajetán Písařovic), Chlap (Dan Kranich), Služba (Petr Gojda) a další
Dramaturgie: Martin Velíšek
Zvuk: Jonáš Rosůlek
Zvukový design: Miro Tóth
Hudba: Miro Tóth
Režie: Aleš Vrzák
Premiéra: 21. 1. 2024
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Seriál líčí Evino dospívání v rodině prvorepublikového diplomata, seznámení s uměleckou smetánkou i s partou Vyšehradských jezdců a první profesionální úspěchy až po její krátkou dráhu ve slavné éře divadla Semafor. Budeme svědky jejích neurovnaných vztahů s muži včetně dramatického rozpadu druhého manželství. Nejsmutnější kapitolou příběhu jsou její střety se státní mocí, které vyvrcholí jejím uvězněním.  

Čtěte také

Petr Jarchovský nechtěl vyprávět o známých aspektech Eviny dráhy poznamenané alkoholismem. Soustředí se na zrod jedné skutečné legendy. Chtěl oslavit její talent, hudbu, kterou milovala a také postihnout její pozoruhodný a rozporuplný charakter. Jiří Suchý na otázku, jak by charakterizoval Evu Olmerovou, odpověděl: „Dobrosrdečnost.“ Naše asi největší bluesová a jazzová zpěvačka tyto žánry nejen bohatě obsáhla a naplnila, ale především je i žila. Dne 21. ledna letošního roku by se Eva Olmerová dožila 90 let.

Kateřina Marie Fialová, představitelka Evy Olmerové

V titulní roli se vystřídaly Kateřina Marie Fialová a Lucie Polišenská. Dále hrají Vasil Fridrich, Ondřej Rychlý, Jan Vlasák, Libuše Švormová, Tereza Jarčevská, Vilma Cibulková, Regina Rázlová, Pavla Tomicová, Petr Čtvrtníček a další.

Jak se natáčela Olmerka? Nahlédněte do zákulisí tvorby rozhlasové hry

Minisérii o natáčení Olmerky připravila Šárka Jančíková.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.