Petr Hudský: Na dobrou noc

5. listopad 2013
Minutová hra , Minutová hra

Sci-fi minutová hra. Jak to bylo, když človíček a marťánek spolu hospodařili… Podle stejnojmenné povídky z autorovy knihy Kacířské nápady. Uvádíme v rámci projektu Česko 2023.

V režii Petra Mančala účinkují Jana Stryková a Vít Říha. Hru uvádíme 5. listopadu na Vltavě a poslechnout si ji můžete také zde v připojeném audiozáznamu.

Obě postavy mluví jako normální matka a syn, ale ve skutečnosti se jedná o vyšší bytosti, které si povídají pohádky o lidech a marťanech podobně jako my si povídáme pohádky o zvířátkách.

CHLAPEČEK: Maminko, vyprávěj mi pohádku.

MAMINKA: Tak poslouchej. To bylo tenkrát, když človíček a marťánek spolu hospodařili. V jedné galaxii měli malou planetu a tam spolu bydleli. Jednoho dne viděli, že mají na Sluníčku skvrny. ´Musíme je vyčistit,´ řekl marťánek. Jenže Sluníčko bylo příliš veliké. Přemýšleli, jak by to udělali, a napadlo je, že by mohli odčerpat ze slunečního jádra trochu vodíku…

CHLAPEČEK: Jé! Ti byli hloupí! Takhle se přece Sluníčko nezmenšuje!

MAMINKA: Takže když ti dva popletové odčerpali z jádra všechno vodíkové palivo, chvíli bylo ticho, ale pak se Sluníčko se začalo rozpínat. Nejdřív bylo pětkrát větší, pak stokrát a pak se proměnilo v obra. Byl od toho nafukování celý zrudlý. ´Hohoho!´ zvolal ten červený obr. ´To mám hlad!´ A popadl človíčka s marťánkem, kteří užuž mysleli, že je to jejich konec. Jenže v obrovi najednou luplo a začal se zmenšovat. Byl menší a menší, až se proměnil v co?

CHLAPEČEK: V bílého trpaslíka a potom v balvan!

MAMINKA: Ano.

CHLAPEČEK: Maminko, ale ve skutečnosti spolu lidi a marťani nekamarádí, viď?

MAMINKA: Ne, ve skutečnosti se ani neznají.

CHLAPEČEK: A že se na lidi zase někdy půjdeme podívat… Prosím!

MAMINKA: Tak dobře, ale teď už dobrou noc.


Osoby a obsazení:
Maminka: Jana Stryková
Chlapeček: Vít Říha

Autor: Petr Hudský
Režie: Petr Mančal
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Mistr zvuku: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Tomáš Pergl
Produkce: Radka Tučková


>> Zpět na hlasování

autoři: Klára Novotná , Petr Hudský
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.