SERIÁL

Pětkrát o vztahu techniky a umění

Další podcasty, rozhovory a příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kino Ponrepo

Automobilismus, elektrotechnika a film. Pořady věnované oborům, ve kterých se potkává estetika s technikou, připravili Jan Sedmidubský, Jan Czech a David Hertl.

Škodománie aneb Jak se v Mladé Boleslavi začala vyrábět auta, od Embéčka k Favoritu

Jan Sedmidubský ve dvou pokračováních spolu s historiky a techniky mladoboleslavské Škodovky vypráví příběh automobilu Škoda, od počátků až k momentu, kdy bylo vyrobeno auto Favorit. Připomeneme si luxus, jaký představovala auta z přelomu dvacátých a třicátých let a celý proces uvažování o užitkovosti i eleganci pozdějších modelů. Dotkneme se i reklamy a někdy až trýznivého pocitu vývojových inženýrů a designérů z neschopnosti a liknavosti manažerů slavné české automobilky.

Josef Sousedík: padesát let a 200 patentů (Tatra)

Jméno Josefa Sousedíka, vynálezce a podnikatele v oboru elektrotechniky, je spojeno s Valašskem. Pocházel ze Vsetína, který ve funkci starosty v letech 1927–1938 velmi pozdvihl. Za nacistické okupace se zapojil do odboje a roku 1944 byl v konfliktu s gestapákem zastřelen. Jeho jméno i odkaz měly být po roce 1948 zapomenuty, rehabilitován a vyznamenán byl až prezidentem Václavem Havlem. Autorem pořadu je rovněž Jan Sedmidubský.

Nejdražší místa vzadu, sál dobře vyhřátý

V dalším díle připomeneme filmového podnikatele, vystupujícího pod jménem Viktor Ponrepo, a jeho první pražský stálý biograf v domě U modré štiky v Praze na Starém městě. Nazval ho „divadlo živých fotografií“ a pořad o něm připravil Jan Czech.

Když film poprvé promluvil

Během prvních třiceti let 20. století se z filmu jako senzační atrakce vyvinul svébytný umělecký žánr. Chyběl mu jen zvuk. Jeden z prvních českých zvukových filmů, C. a k. polní maršálek v hlavní roli s Vlastou Burianem, měl premiéru v říjnu 1930. Co všechno zvuk filmu dal (a vzal) se dozvíme v Kontextech na téma vztahu umění a techniky v pořadu Davida Hertla.

Cyklus Kontextů je dílem publicistů a dokumentaristů Českého rozhlasu Plus.

Spustit audio