Pavel Klusák představuje přelomové myšlenky hudebních modernistů a postmodernistů

6. leden 2020

V desetidílném seriálu Okamžik před tím, než porozumíš se Pavel Klusák zaměřuje na myšlení a tvorbu modernistických skladatelů, kteří už před padesáti lety řešili to, co řešíme dnes. Sérii v rámci pořadu Kontexty vysíláme v repríze, poslouchejte každý všední den od 17:30 anebo on-line z archivu.

Jak se stalo, že hudebník a skladatel Terry Riley zažehl jiskru minimalismu? Je nám dnes něco platná hudba, která vznikla na starých technologiích pokládaných v dnešní době za mrtvé? A co v praxi znamenalo stát se problematickou skladatelskou hvězdou v brežněvovské totalitě?

Hudební publicista Pavel Klusák se v seriálu nazvaném Okamžik před tím, než porozumíš zaměřil na osobnosti – kromě Rileyho například na Johna Cage nebo Karlheinze Stockhausena – a na radikální momenty, které dnes v hudbě pokládáme za přelomové, a přece si nejsme jisti, zda jim doopravdy rozumíme.

„Ten cyklus jsem začal, popravdě, vytvářet proto, že jsem si potřeboval cosi ujasnit a měl jsem pocit, že nebudu sám, komu něco takového v rádiu chybí,” řekl Pavel Klusák před premiérou první ze dvou pětic dílů, které Český rozhlas v premiéře odvysílal v roce 2018.

Žijeme v kultuře a společnosti plné elektroniky, technologií recyklací a médií. Tihle autoři otevřeli myšlenky a problémy, které řešíme dodnes, ale oni se tím zabývali třeba o padesát let dřív.
Pavel Klusák

Připravil: Pavel Klusák
Natočeno v roce 2017.

autoři: Pavel Klusák , Hana Slívová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...