Pavel Bořkovec Quartet: Unexplored

28. leden 2022

Debutová nahrávka souboru, který hraje ve složení: Alexej Aslamas (housle), Ondřej Hás (housle), Matěj Kroupa (viola) a Štěpán Drtina (violoncello). Hodnocení připravil Milan Bátor.

Pavel Bořkovec Quartet

(…) Nebudu zveličovat, když tuto desku označím jako hloubavou, filozoficky hledačskou, energickou, upřenou ke středu, dokonale vybroušenou a ve své odvážnosti empiricky objevnou! Pavel Bořkovec Quartet na své nahrávce otevřel témata, která u nás měla být běžná už dávno. Pánům náleží velké uznání, protože se jako jeden z mála českých souborů nemusí bát konkurovat s tímto znamenitým albem v širokém mezinárodním kontextu. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.