Páteční večer s Gabrielou Preissovou

23. březen 2012

Páteční večer 23. března 2012 na Vltavě bude věnován osobnosti a dílu české spisovatelky a dramatičky Gabriely Preissové (1862–1946), od jejíhož narození letos uplyne 150 let. Připravovaný pořad se pokusí přiblížit osobnost mimořádně talentované autorky, připomene pohnutou historii prvního uvedení jejích dramat a porovná ji s pohledem dnešních divadelníků na její dvě velké tragédie Gazdina roba a Její pastorkyňa.

Se jménem Gabriely Preissové spojujeme především dvě velké tragédie, zachycující ženské osudy v řádu slovácké vesnice: Gazdina roba a Její pastorkyňa. Zdá se neuvěřitelné, že tato vrcholná díla vznikla jako dramatické prvotiny sedmadvacetileté autorky. Obě uvedlo Národní divadlo krátce po sobě, v letech 1889 a 1890. Přestože se okolo jejich premiéry rozpoutaly vášnivé spory, staly se obě hry nepochybnou součástí kánonu české dramatiky a neustále znovu se na jeviště vracejí. Jisté otázky a pochybnosti je však provázejí od jejich vzniku podnes. Nejsou pro inscenátory jen přitažlivé, ale také znepokojivé, jak praví režisér Zdeněk Kaloč, který obě hry inscenoval v různých divadlech mnohokrát.

Připravovaný pořad ČRo3 Vltavy se pokusí zachytit podobu mimořádně talentované dramatičky, připomene pohnutou historii prvního uvedení jejích dramat a porovná ji s pohledem dnešních divadelníků na tuto českou realistickou klasiku. Jaké jsou skutečné scénické kvality her Preissové? Lze je dnes inscenovat v jejich původní podobě? O co se snaží současné úpravy? Jak zacházejí s folklórem a historicko-sociálním pozadím obou her? Odpovědi na tyto otázky jsou možná podobně rozporuplné, jako byly kdysi první reakce na premiéry dramat Gabriely Preissové.

Z autorčiných vzpomínek, korespondence, z dobových kritik, které reagovaly na premiéry jejích her, sestavila páteční večer Lenka Chválová. O komentář prozaického i dramatického díla požádala literární historičku Jaroslavu Janáčkovou a divadelního teoretika Jana Císaře. V režii Markéty Jahodové účinkují Marika Procházková, Lada Jelínková, Hanuš Bor a Jan Hyhlík. Komentář čte Renata Venclová.

autor: Lenka Chválová
Spustit audio