Pablo Neruda: Můj verš do duše padá, jak rosa trávu zkrápí
Několik básní z proslulé sbírky Dvacet milostných básní a jedna píseň ze zoufalství, kterou v pouhých dvaceti letech vydal v roce 1924 chilský básník Pablo Neruda. Ta je od té doby v hispánské kultuře zapsána možná jako nejvýznamnější milostná sbírka všech dob a rozhodně patří do první desítky sbírek, které zná celá čtenářská obec. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Politickou shodou okolností je Pablo Neruda také jedním z nejpřekládanějších autorů 20. století ze španělštiny do češtiny. Vlastním jménem Ricardo Eliezer Neftalí Reyes y Basoalto, nositel Nobelovy ceny za literaturu, je autorem rozsáhlého básnického díla, jehož obraz byl u nás ideologicky zkreslován, ať už výběrem titulů či samotným převáděním do češtiny. Neruda byl celoživotní komunista, část života strávil v exilu také v Československu, dožíval v tísnivé situaci po převratu Augusta Pinocheta.
Snaha podívat se na jeho dílo bez ideologických předpojatostí stojí také za novým překladem Nerudovy mladické milostné poezie. Překlad Jany Pokojové byl podpořen Stipendiem Hany Žantovské, v knižní podobě má vyjít v nakladatelství Dybbuk.
Související
-
BáSnění Vladimíra Václavka. Federico García Lorca: Sen
Básně Erika Jakuba Grocha, Ivo Hucla, Federica Garcíi Lorcy a také ukázky vlastních textů z knihy Neviditelný svět čte a komentuje hudebník Vladimír Václavek.
-
Cervantes v alžírském zajetí? Barvitý příběh, který si zasloužil zpracování, říká spisovatel Kučera
Štěpán Kučera měl odmala rád dobrodružnou literaturu a také v novinářské práci ho lákaly přesahy do literatury. Tyto zájmy uplatňuje jako redaktor kulturního Salonu Práva.
-
Anežka Charvátová: Ven ze stínu Garcíi Márqueze
Jaká je současná kolumbijská literatura? „Stále v ní existuje odkaz Gabriela Garcíi Márqueze – magický realismus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka