Světlušky v rukávu. Hmyz v japonských básních waka a haiku 8. až 20. století
Na výběru básní a jejich překladu do češtiny spolupracovala japanistka Helena Honcoopová, která rovněž vybrala japonské ilustrace knihy, a básník Petr Borkovec, který vznik antologie podnítil. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Ilustrovaná kniha překladů japonské poezie Světlušky v rukávech obsahuje 70 pětiverší tanka (starší výraz waka nebo uta) a 150 trojverší haiku (starší termín hokku), pokrývajících přes dvanáct století vývoje klasické japonské poezie mezi VIII. a XX. stoletím. Je rozdělena podle devíti námětů z říše drobných živých tvorů, v Japonsku odedávna oblíbených díky duchovnímu vlivu šintoismu a buddhismu, do oddílů: hmyz – motýli – světlušky – vážky – cikády – cvrčci – kobylky – komáři – žáby, kde poslední část představuje predátora hmyzu v japonském písemnictví populárního již od nejstarší básnické sbírky Manyóshú, sepsané z dosavadní orální tradice už po roce 760.
Související
-
V češtině vyšla první antologie japonské poezie o hmyzu
Jak vznikala první antologie japonské poezie věnovaná hmyzu, proč právě tohle téma, a která havěť je v ní zastoupena? Kolik verzí může mít jedno haiku?
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.