Anežka Charvátová: Ven ze stínu Garcíi Márqueze
Jaká je současná kolumbijská literatura? „Stále v ní existuje odkaz Gabriela Garcíi Márqueze – magický realismus. Nositel Nobelovy ceny García Márquez svého času zastínil všechny ostatní autory, přestože i v době jeho vrcholné tvorby byla v Kolumbii řada dobrých prozaiků,“ říká hispanistka a překladatelka Anežka Charvátová.
Převažujícím tématem soudobých spisovatelů je však především násilí a drogy, jevy, které tato latinskoamerická země, třetí největší na subkontinentu, každodenně prožívala v padesátileté, teprve nedávno ukončené občanské válce a ve válkách drogových kartelů.
Existuje přímo literární odrůda vzniklá v Kolumbii, kde se těmto knihám říká sicareskní literatura: to podle vzoru pikareskní. Pouze hrdina není pícaro, rošťák, ale sicario, nájemný vrah.
Anežka Charvátová oficiálně doprovázela do Kolumbie spisovatele Petra Stančíka, který u příležitosti Mezinárodního knižního veletrhu v Bogotě představoval španělský překlad své knihy Mlýn na mumie. Oba se zúčastnili několika veřejných debat, mimo jiné na téma předchůdců magického realismu ve středoevropské literatuře, literárních mystifikací spojených s Prahou, detektivky jako literárního žánru nebo kafkovských stop v díle Gabriela Garcíi Márqueze.
Svatopluk Klimeš: Oheň je magický materiál

„Fascinují mě například sopky, jakékoliv ohněstrůjné kratochvíle, i lidové, jako je pálení smrtky,“ říká Svatopluk Klimeš, malíř, který ve své tvorbě využívá oheň jako výtvarný činitel.
Ačkoliv se spojitost mezi dílem Franze Kafky a prózami autora Sta roků samoty může zdát vynucená, debata prý byla velmi živá. Pravda je, že sám García Márquez prohlašoval, že četba Kafkovy Proměny mu kdysi otevřela úplně nový pohled na možnosti literatury a cestu k vlastnímu stylu: pochopil, že literatura není odpovědná jen společenské realitě, ale veškeré skutečnosti života, do které patří i sen a imaginace.
Nejposlouchanější
-
Radka Denemarková: Cukrář a Venuše. Tragická romance karlovarského cukráře a krásné varietní divy
-
David Drábek: Ptakopysk. Příběh bratrů Pospíšilových, šampionů v kolové
-
Anna Bolavá: Do tmy. Příběh osamělé ženy, jejíž vášeň pro sběr bylin se mění v chorobnou posedlost
-
Viktorín Šulc: Etuda z odvrácené strany. Alois Švehlík a Vladimír Dlouhý na stopě brutálnímu vrahovi
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.