SERIÁL

Ota Pavel: Kapři pro Wehrmacht a Kopnutí za tři tisíce

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ota Pavel, spisovatel a novinář

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Prózy Oty Pavla patří k tomu nejlepšímu z česky pasné literatury 20. století. Dvě povídky v podání Miloše Hlavici a Jaromíra Spala uvádíme k 90. výročí narození spisovatele (2. července 1930). Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Kapři pro Wehrmacht
Účinkuje: Miloš Hlavica
Režie: Karel Tomek
Natočeno: v roce 1983
Kopnutí za tři tisíce
Účinkuje: Jaromír Spal
Režie: Olga Valentová
Natočeno: v roce 1971

Ota Pavel, původně Popper, se narodil roku 1930 rodičům, které známe z jeho povídek: otec Leo byl obchodní cestující a maminka Hermína zajímavá a silná žena. Pro osud Oty Pavla a jeho bratří Jiřího a Huga je důležité, že po otci byli židé, otec a oba starší synové strávili dobu protektorátu v Terezíně, odkud se jako zázrakem vrátili živí.

Ota, nejmladší syn, začal už ve třinácti letech pracovat v kladenských dolech. Po válce nastoupil na doporučení Arnošta Lustiga do Československého rozhlasu jako sportovní redaktor. To už se Popperovi jmenovali Pavlovi. Povídky s tématy z rodinné historie začal Ota Pavel psát až poté, co byl stižen na olympiádě v Innsbrucku záchvatem maniodepresivní psychózy. Tehdy musel zanechat svého novinářského povolání a v příbězích o směšnohrdinském tatínkovi a lidech kolem řeky Berounky nacházel útěchu.

V každé jeho povídce dojde k nějaké prohře, ale za ní vystupuje něco mnohem důležitějšího než ryba, která uplave nebo ji někdo ukradne nebo tatínek přesolí či krásná hostinská odmítne. Za každým průšvihem, ponížením, zklamáním či ztroskotáním je sdělení, že člověk v životě za pýchu a marné touhy platí, ale má-li divoké srdce a velkou duši, získává úlovek mnohem důležitější, totiž sebeúctu a životní radost.

Spustit audio
autoři: Vladimíra Bezdíčková , Tvůrčí skupina Drama a literatura