Osudy – Helena Tlaskalová-Hogenová

13. říjen 2010

Profesorka MUDr. Helena Tlaskalová-Hogenová, DrSc., z Mikrobiologického ústavu Akademie věd a členka Učené společnosti ČR zasvětila svůj pracovní život výzkumům v oblasti imunologie. Věnuje se zejména bakteriím, které máme my – lidé – ve svém těle: ve střevech, v ústech i na kůži – a jakkoliv neuvěřitelně to zní, máme jich v sobě 10krát víc než buněk vlastních.

Obvykle nepůsobí žádné potíže, někdy se však stane, že začnou škodit. Ukazuje se, že právě tyto střevní a jiné mikroby mohou hrát roli u řady chronických nemocí, u nichž se dosud neví, čím přesně jsou způsobeny. Které bakterie v mikroflóře člověka jsou zodpovědné za vznik chorob, jakou roli v tom hrají genetické faktory, jakou životní prostředí – na to všechno se profesorka Tlaskalová-Hogenová se svými kolegy snaží najít odpověď. Co ji k vědecké práci a k této problematice přivedlo, jakými peripetiemi pracovními i osobními na své cestě prošla – o tom bude vyprávět ve vltavských Osudech. Pětidílný pořad připravila Jana Olivová, technická spolupráce Miloš Kot.

00496027.jpeg
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

moderátor Jan Pokorný

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.