Osudy Františka Šmahela
Životní příběh českého historika, mezinárodně uznávaného odborníka na dějiny pozdního středověku, který si vyzkoušel mimo jiné i profesi horníka nebo řidiče tramvaje.
Vzpomínky předního českého historika, který letos oslaví 85. narozeniny, připomenou jeho životní dráhu a profesní kariéru, neblaze poznamenanou dobou normalizace. Odborník na dobu pozdního středověku musel vyměnit akademickou pracovnu za řídící pult tramvaje a stal se svým způsobem legendou.
Po Praze kolovaly historiky o tramvajákovi, který na konečné studuje odbornou literaturu, případně si čte, když jeho tramvaj stojí na červenou. To byla sice nadsázka, ale pravda je, že i během pěti let na tramvaji si František Šmahel dokázal udržet svou odbornost, a dokonce publikoval v zahraničí. Své znalosti a erudici pak naplno zúročil po roce 1989.
Připravila: Hana Soukupová
Režie: Luboš Koníř
Technická spolupráce: Michal Kolář
Natočeno v ČRo České Budějovice.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.