Osudy Emanuela Ondráčka (5 dílů)
Věda je krásné dobrodružství. Vzpomínky profesora Vysokého učení technického v Brně, který zemřel 5. prosince 2018 ve věku nedožitých 87 let.
Rozhlasové vzpomínání profesora Emanuela Ondráčka nás provází obdobím, které prožil na malé vesnici Dolní Poříčí na Blanensku ve 30. a 40. letech, přes vysokoškolská studia v Praze až po 90. léta minulého století. Zkušenosti ve svém oboru mechaniky a pružnosti těles získával při pobytech na prestižních zahraničních univerzitách, jeho odborné práce jsou ceněny nejen u nás, ale i v zahraničí. Po roce 1990 se stal rektorem brněnského Vysokého učení technického, posléze působil jako náměstek pro vysoké školy na ministerstvu školství.
Jeho vyprávění o cestách k poznání, o vztahu vědy a umění, ale také o důsledcích dnešní přetechnizované doby si poslechněte v cyklu Osudy.
Emanuel Ondráček
- rektorem na VUT v Brně v období 1991–1994, volba se uskutečnila na zasedání AS VUT v Brně dne 13. 12. 1990, jmenován rozhodnutím prezidenta republiky s účinností od 1. 2. 1991
- s účinností od 1. 9. 1993 pověřen funkcí náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy ČR pro vysoké školy a vědu
- přední odborník z oblasti teorie pružnosti, tváření, výpočtového modelování a počítačových aktivit v inženýrství
- má velkou zásluhu na rozvoji a zavedení metody konečných prvků a lomové mechaniky v praxi, na formování a prosazování počítačového inženýrství a speciálně výpočtového modelování
Připravila: Olga Jeřábková
Režie: Eva Řehořová
Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v roce 2004.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka