Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. Tři díly v podání Oldřicha Kaisera on-line po celé léto

24. srpen 2017

Před osmi lety se zrodil nápad uchopit Haškův román nově a zároveň ve své celistvosti. V uplynulých letech jsme natočili první dvě knihy Švejka v kongeniální interpretaci Oldřicha Kaisera, letos vznikla nahrávka třetího i nedokončeného čtvrtého dílu. První tři díly poslouchejte zde:

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I.

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II.

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III.

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války IV.

Čtěte takéV pimách na Lipnici aneb Když táhne silná trojka

Román Jaroslava Haška je patrně nejslavnější českou prózou v zahraničí. Jeho přijetí v českém prostoru – stejně jako interpretace titulní postavy – nebylo vždy jednoznačné. Jak píše už v roce 1966 Bohumil Doležal „Všechny nedávné diskuse kolem Haškova románového díla jsou vedeny jedním směrem - k odpovědi na otázku „Kdo je Švejk?“ Přitom se zkoumá tato postava jako typ, rozebírá se její charakter. Ve výkladu je široké rozpětí - od chápání Švejka jako „obránce elementárních hodnot života“ (Milan Uhde) až po jeho odsouzení jako ztělesnění nízkosti v české národní povaze (Václav Černý).“

Také proto jsme se rozhodli u příležitosti dokončení rozhlasové četby z Osudů dobrého vojáka Švejka zhodnotit Haškův opus magnum pro dnešek a vyrovnat se s jeho nejrůznějšími interpretacemi.

V létě nás tak nečeká jen celá Kaiserova četba ve vysílání i ve streamu na internetu, ale celá řada dalších haškovských pořadů. Ať už jde o další Haškovy literární i dramatická díla (rozhlasová hra Z Karlína do Bratislavy parníkem Lanna 8 za 365 dní, četby v rámci Pokračování za pět minut Šťastný domov a O vychovatelích a dětech), dokumenty a publicistiku věnovanou Haškovu dílu (ve Víkendové příloze nebo například ve Výletech s Vltavou), o eseje významných spisovatelů na téma Švejk (od Karla Poláčka až k Josefu Kroutvorovi), nebo o anketu mezi kulturní veřejností Hašek vs. dnešek, kterou budeme uvádět paralelně na facebooku Českého rozhlasu Vltava a ve vysílání Mozaiky.

Haškovské léto je tak příležitostí poslechnout si celého Švejka s Oldřichem Kaiserem stejně tak jako přemýšlet o významu románu i jeho titulní postavy.

A v neposlední řadě, příležitostí postavit se životu za světové války i tomu dnešnímu s bachtinovským karnevalovým smíchem.

Oldřich Kaiser, foto: Tomáš Vodňanský

PROGRAM

Do 9. září od pondělí do pátku 9:30 a v sobotu v 8:30 vysíláme Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války  I. – IV.

Do 2. září každou sobotu Esej týdne

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...