SERIÁL

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války III. Slavný výprask

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Natáčení Švejka s Oldřichem Kaiserem

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Ve vojenském vlaku, mířícím do Haliče na frontu, sedí Josef Švejk a hraje s Vaňkem mariáš, kuchař okultista píše své manželce obšírné psaní a jedlík Baloun dřímá na lavici. Tak začíná děj III. dílu Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, který ve 22 pokračováních uvádíme v rozhlasové premiéře. A následovat bude i torzo kapitol ze čtvrtého, nedokončeného dílu, čímž se v Českém rozhlase završí natočení kompletního románu. 

22 DÍLŮ Z TŘETÍ ČÁSTI ROMÁNU ON-LINE DO 30. ZÁŘÍ 2017.
Vysíláme od pondělí do pátku v 9:30, v sobotu v 8:30.

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války I.

Čtěte takéJaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války II. Na frontě

Čtěte takéV pimách na Lipnici aneb Když táhne silná trojka

Postava Švejka se Haškovi zrodila dávno před válkou, v krátkém povídkovém cyklu v květnu 1911. Tehdy si poznamenal: „Pitomec u kumpanie“. Existuje druhý švejkovský cyklus, který byl psán v Rusku v letech 1916-1917 jako zábavné čtivo, jenže Hašek cítil, že se se svým tématem plně nevyrovnal. Po návratu z Ruska se pustil do nového psaní Švejka. Nejdříve na něm pracoval v Praze a posléze na Vysočině, kam se s přítelem Panuškou narychlo „zdejchl“, aby měl klid na život i psaní.

Právě na Lipnici vznikají nové díly Švejkových příběhů. V lipnické hospodě, většinou za plného provozu, diktoval Jaroslav Hašek svému „osobnímu písaři“ Klimentu Štěpánkovi, toho času nezaměstnanému lipnickému mladíkovi, další pokračování osudů dobrého vojáka Švejka. Štěpánek  později popsal Haškovu pracovní „metodu“:

 Hašek diktoval rychle, ale dělal delší přestávky a pak také několik návštěv nás zdrželo. Popsané čtvrtky jsme večer odeslali do Prahy nakladateli Synkovi, jedině poslední rozepsanou čtvrtku jsme nechali doma. Stávalo se, že najednou v nejlepším diktování přestal a dal se do ohromného smíchu. Bylo to obyčejně, když nechal dlouho Švejka kecat nebo Balouna žrát.
Kliment Štěpánek

Jaroslav Hašek však předčasně umírá a román tak zůstal nedokončen. I z mnohadílného rozhlasového tvaru nezadržitelně proniká Haškův groteskní humor. Zvláštní energie, která pokládá na lopatky vše duté a statické. Neboť – jak píše Josef Kroutvor:

Humor je podivná věc, je to neuchopitelné jiskření bytí.
Josef Kroutvor

Za posluchačsky jednou z nejúspěšnějších rozhlasových četeb stojí režisérka Markéta Jahodová, herec Oldřich Kaiser, harmonikář Josef Čečil, zvukový mistr Roman Špála, hudební režisér Igor Tausinger a dramaturg Miloš Doležal.

Haškovské léto na Vltavě nabídne k poslechu kompletního Švejka s Oldřichem Kaiserem

Oldřich Kaiser čte Švejka

Letošním červnem se završilo dlouholeté úsilí vltavských dramaturgů dát vzniknout nové nahrávce Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války.

DALŠÍ PROGRAM:

Do 9. září každý všední den v 9:30 a v sobotu v 8:30 Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války  I.–IV.

Do 2. září každou sobotu v 17:30 Esej týdne

11. srpna od 20:00 Jaroslav Hašek: O vychovatelích a dětech

Spustit audio
autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , mj