Osudy Čestmíra Sušky. Rozhlasové vzpomínání předního českého sochaře
Sochař, grafik, performer, divadelník, iniciátor a organizátor mnoha kulturních akcí Čestmír Suška nás provede svým životem.
Provede nás dětstvím na tehdy romantickém pražském Proseku, později v dělnických Vysočanech, studii na pražské AVU za časů normalizace.
Vyprávět bude o sympoziu v Malechově, o založení a provozu Výtvarného divadla Kolotoč, prvních realizacích, výstavě Malostranské dvorky, soubojích s tehdejším Fondem výtvarných umělců a založení skupiny Tvrdohlaví. Vrátíme se do devadesátých let a následně projdeme zásadní výstavy – na Staroměstské radnici, v Mánesu, v Thámově hale. Vypravíme se do Vermontu v USA i do pražských Řeporyjí.
Přiblíží nám své uvažování o vnějším i vnitřním vesmíru, o vlivu materiálu na budoucí dílo, poví o zdrojích své inspirace. Řeč bude i o rodinném zázemí a dozvíme se, co se skrývá za podivnými slovy Paťák, Pocur a Bubec.
Související
-
Veřejný prostor se začal zaplňovat podivuhodnými výtvory amatérských umělců, říká Čestmír Suška
Sochař a organizátor výstav vypráví, jak podstatný je pro něj vnitřní prostor sochy a jak má rád, když je umění pravdivé.
-
Města často veřejný prostor uměním spíš zaplevelí, říká sochař Čestmír Suška
Letos oslavil sedmdesátiny, jeho studio Bubec ale stále šlape na plné obrátky. A Čestmír Suška dál pracuje na tom, aby veřejný prostor neokupovaly nekvalitní instalace.
-
Tam, kde se řeporyjský zemědělec setkává s japonskou umělkyní. Studio Bubec slaví 20 let
Nikde jinde v Praze nenajdete víc soch na metr čtvereční, než v okrajové čtvrti Řeporyje. Právě tady totiž sídlí komunitní umělecké studio Bubec sochaře Čestmíra Sušky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka