Osudy Čestmíra Sušky. Rozhlasové vzpomínání předního českého sochaře

15. prosinec 2023

Sochař, grafik, performer, divadelník, iniciátor a organizátor mnoha kulturních akcí Čestmír Suška nás provede svým životem.

Připravil: Martin Velíšek
Premiéra: 4. 12. 2023

Provede nás dětstvím na tehdy romantickém pražském Proseku, později v dělnických Vysočanech, studii na pražské AVU za časů normalizace.

Čestmír Suška

Vyprávět bude o sympoziu v Malechově, o založení a provozu Výtvarného divadla Kolotoč, prvních realizacích, výstavě Malostranské dvorky, soubojích s tehdejším Fondem výtvarných umělců a založení skupiny Tvrdohlaví. Vrátíme se do devadesátých let a následně projdeme zásadní výstavy – na Staroměstské radnici, v Mánesu, v Thámově hale. Vypravíme se do Vermontu v USA i do pražských Řeporyjí.

Přiblíží nám své uvažování o vnějším i vnitřním vesmíru, o vlivu materiálu na budoucí dílo, poví o zdrojích své inspirace. Řeč bude i o rodinném zázemí a dozvíme se, co se skrývá za podivnými slovy Paťák, Pocur a Bubec.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.