Osudy Borise Jirků. Rozhlasové vzpomínání malíře, sochaře, ilustrátora a pedagoga
Přehrát celý seriál (10 z 10 dílů)
1. díl: Osudy Borise Jirků
2. díl: Osudy Borise Jirků
3. díl: Osudy Borise Jirků
4. díl: Osudy Borise Jirků
5. díl: Osudy Borise Jirků
6. díl: Osudy Borise Jirků
7. díl: Osudy Borise Jirků
8. díl: Osudy Borise Jirků
9. díl: Osudy Borise Jirků
10. díl: Osudy Borise Jirků
Výtvarné portfolio Borise Jirků je široké: věnuje se volné kresbě, malbě, grafice, ilustraci, dřevěné a kovové plastice, výtvarným realizacím v architektuře. Jeho rukopis je nezaměnitelný: barokně nezdrženlivá expresivnost, grotesknost na hranici deliria a za hranicí smyslu, třeskutá barevnost, víření perspektivy a času (co je nahoře, je i dole, co je uvnitř, je i venku), rychlé kresby, teatrálnost detailu trumfující celek, tragikomické drama proměny.
Malíř, sochař, ilustrátor a pedagog Boris Jirků se narodil 10. dubna 1955 ve Zlíně. Po Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti studoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora Arnošta Paderlíka. Jeho snem byla studia ve Vídni u Oskara Kokoschky. Jenže, jak Jirků říká v Osudech, Vídeň byla v časech reálného socialismu od nás tak daleko, že snad ani neexistovala.
Osudy Borise Jirků (ukázka)
Malíř Boris Jirků a jeho Mistři
Mezi své učitele řadí Petra Brandla, Matyáše Brauna, Jana Baucha, Albína Brunovského. Ilustrátorský debut Borise Jirků, Márquezova Kronika ohlášené smrti, byl rázným vstupem do literárního, ale i výtvarného světa. Kronika ohlášené smrti se stala nejkrásnější knihou roku 1984. Pak v rychlém sledu přicházely další tituly: Sto roků samoty, Grassův Plechový bubínek, díla Daniila Charmse a především prózy Michaila Bulgakova.
V rozhovoru pro měsíčník Host překladatelka Alena Morávková uvedla, že se Bulgakov stal jejím osudem. Bulgakov se stal osudem i pro malíře Borise Jirků. Průběžně ilustruje jeho knihy přes pětatřicet let. Čtyřikrát ilustroval jeho proslulý román Mistr a Markétka. To je hodně unikátní událost přesahující český kontext. Poslední vydání Bulgakovova románu doprovází více než osmdesát jeho ilustrací-obrazů. Ilustroval nejmíň stovku knih. Ale dva jeho Mistři zůstávají, Bulgakov a Márquez, ti ho provázejí celý život.
Moje představa ilustrace je taková, že se stávám jednou z postav knihy, v její kůži se rozhlížím kolem sebe a vnímám děj, který nastartuje mou imaginaci. Knihu si nejdřív čtu jako scénář, jednotlivé obrazy si zaznamenávám, podtrhuju si, na které stránce, abych tam měl přesné popisy, a pak dělám sběr.
Boris Jirků
Po Listopadu Boris Jirků vedl výuku figurální kresby a malby na VŠUP v Praze. Krátce tam působil jako rektor. V osmdesátých letech byl zvolen předsedou revoltujícího Aktivu mladých výtvarníků a následně v roce 1989 předsedou OF (Občanského fóra československých umělců se sídlem v Mánesu).
Nyní se profesor Jirků věnuje výuce figurální kresby a malby na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity v Plzni. Založil a organizuje každoroční projekt FIGURAMA pro naše i zahraniční studenty uměleckých škol. Jde o putovní výstavu a katalog, kde jsou představeny různé přístupy k figurální tvorbě: malby, kresby, plastiky, detailní studie i abstraktních obrazy.
Související
-
Uznávaný výtvarník Boris Jirků má originální výukový systém
Uznávaný výtvarník Boris Jirků bydlí v Praze, tvoří na chalupě v Horní Bečvě, přednáší studentům a nikdy nechybí ani na Mezinárodním sochařském sympoziu v Jistebníku.
-
Neslyšela, pásla ovce. Adéla Marie Jirků napsala knihu o Mařce, která ve stáří začala kreslit
„Včera jsem si říkala, že jsem asi stará duše, babička v šestatřicetiletém těle. Mám ráda cimbálovku, Valašsko a nářečí, zajímají mě příběhy tamních stařečků a stařenek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka