Orchestr BERG: Neviditelné signály

10. prosinec 2023

Hudební skladby vznikají často v osamění, daleko od lidí. Mezi symboly na notovém papíře už ale dávno probíhá živá komunikace, byť zatím ještě neslyšně a abstraktně. Člověk, společnost, samota: témata, která Orchestr Berg zvolil jako podtitul svého programu s názvem Neviditelné signály.

Pavel Šabacký

Na koncertě, který se uskutečnil 6. listopadu v pražském Divadle Archa, zazněla vedle dvou českých premiér také jedna světová od Pavla Šabackého, který do Futurissima přijal pozvání k rozhovoru. Kromě jeho skladby Resonant v pořadu zazní také Solitudo od Martina Smolky a ukázka z kompozice Communication – lost – found (Komunikace – ztracená – nalezená) od německé skladatelky Sarah Nemtsov.

Na fotkách vidíte Pavla Šabackého a barytonistu Vojtěcha Šemberu, který v Šabackého skladbě vystoupil jako sólista. A nezůstal jen u hlasivek, do rukou vzal i volský roh.

Vojtěch Šembera
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.