Olga Jelínková, sopranistka

21. březen 2016

Mozartova Kouzelná flétna, Stravinského Slavík, Kálmánova Hraběnka Marica, Offenbachovy Hoffmannovy povídky, Donizettiho Lucie z Lamermooru, Belliniho Náměsíčná. Tyto opery a jejich hlavní role v divadlech napříč celou Českou republikou plní v současnosti kalendář sopranistky Olgy Jelínkové.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Nejnověji pak také titulní postava v operetě Rudolfa Piskáčka Perly panny Serafínky v jejím domovském Moravském divadle Olomouc."Už dlouho jsme se s kolegy tak nenadřeli jako na této inscenaci," říká Olga Jelínková. Vedle pěveckých partů přináší totiž spoustu mluvených dialogů, psaných v češtině z dob Jindřicha Mošny. "Slovesa v takových větách plných přechodníků, nejsou uprostřed, ale po německu až na konci. Spletete-li si tu jediné slovo, okamžitě ztratíte nit a nevíte, jak dál. Naštěstí paní režisérka Dagmar Hlubková umí celou operetu zpaměti a na zkouškách nám suverénně napovídala či dokonce zaskočila za nemocného kolegu, někdy i za několik kolegů najednou," pochvaluje si pěvkyně.

S absolventkou pražské AMU a konzervatoře, kde studovala u prof. Antonie Denygrové, s vítězkou Dvořákovy karlovarské soutěže z roku 2011 Olgou Jelínkovou jsme však v Telefonotéce probrali i leccos jiného. Mluvili jsme o interpretaci Straussových písní, o rytmických záludnostech Leonarda Bernsteina, o dechové technice, která si dokáže poradit s intervalovými skoky v tvorbě Jana Nováka. A nebo o Musorgského Dětské světničce, kterou si Olga s obavami přivezla na interpretační kurzy k Terese Berganze a pak ji s obrovským úspěchem přednášela ve španělských kostelích z 10. století.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...