Olga Fečová: Den byl pro mě krátkej. Výběr z memoárové knihy ikony romské kultury
Ikona romské kultury, bezmála osmdesátiletá Olga Fečová, žena s nezdolnou energií, představuje svůj život v knize, která na půdorysu individuálního osudu vypráví příběh Romů v Československu. Výběr z knihy doplňují výňatky z rozhovoru s autorkou, natočeného pro neziskovou organizaci Romea v rámci projektu paměť Romů. Premiérové Osudy poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Olga Fečová vyrůstala v centru stalinské Prahy. Jako malá rozsvěcovala s maminkou na Karlově mostě plynové lampy, prala ve Vltavě a chodila s bandaskou pro mléko. V osadě u babičky na Slovensku poznala staré romské tradice a rodovou pospolitost a zažila nezapomenutelnou atmosféru vypravěčských a hudebních sešlostí. Jako dospělá žena šířila přesvědčení, že život má naplňovat hudba stejně jako pomoc druhým, že důležitá je ochota dělit se, pracovitost a hrdost na romské kořeny.
Související
-
Olga Fečová: Žena, která se nebála uskutečnit své dny
V únoru uplynuly dva roky od smrti Olgy Fečové. Svým laskavým a moudrým přístupem dodávala odvahu dospělým i dětem. Na svou babičku vzpomíná Josef Fečo ml.
-
Ze slovenské romské osady až k nominaci na Státní vyznamenání. Zrcadlo Olgy Fečové
Devětasedmdesátiletá romská spisovatelka a pěstounka Olga Fečová se raději než do zpětného zrcátka dívá na cestu dopředu. Životem jede s nohou na plynu a za velkými cíli.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.