Oleh Kryštopa: Ukrajina v měřítku 1:1. V gestu solidarity uvádíme literární reportáže věnované napadené zemi

4. březen 2022

V souvislosti s aktuálním děním na Ukrajině zařazujeme v gestu solidarity a ve změně proti původnímu programu do vysílání četbu z knihy Ukrajina v měřítku 1:1. Reportáže talentovaného ukrajinského spisovatele, esejisty a investigativního novináře Oleha Kryštopy poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkuje: Aleš Procházka
Připravila: Marie Iljašenko
Překlad: Marie Iljašenko
Režie: Vlado Rusko
Premiéra: 19. 10. 2020
Natočeno: v roce 2020

Je to kniha věnovaná Ukrajině dnes už do jisté míry vzdálené, protože je napsaná těsně před všemi turbulentními událostmi z posledních let. Vydána byla bezprostředně před děním na Majdanu a následnou Ruskou anexí Krymu. I tak představuje obraz rozbolavělé krajiny.

Černobyl - ruské kolo v Pripjati, dnes silně zamořené město radiací

Kryštopa svou knihu vydal jako plod dlouhých cest a stovek rozhovorů i z míst, kam se nikdy nepodívá cestovatel zvenku. V naší četbě se tak doslechnete o Kyjevu, Krymu, Oděse, ale také o Černobylu, který pomalu zarůstá lesem, o poddolovaném Donbasu, o novodobých satelitních městečkách i těch nejzapadlejších horských vesnicích.

Kryštopa má výjimečný pozorovací talent, cit pro dialogy a propojuje obecné informace s velmi osobními zážitky a tak nám plasticky portrétuje svou zemi, její obyvatele, její bolesti.

Rozhlasový výběr reportáží pořídila překladatelka Marie Iljašenko. Pořad byl v premiéře vysílán v říjnu 2020. V režii Vlada Ruska čte Aleš Procházka. 

autoři: Tvůrčí skupina Drama a literatura , Petr Gojda
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...