Myslíme na naše vynikající kolegy. Instituce a umělci vyjadřují symbolickou podporu ukrajinskému národu
Ruský útok na Ukrajinu vyvolal odezvu napříč kulturní a uměleckou scénou v České republice. Podporujeme Ukrajinu a nabízíme spolupráci ukrajinským umělcům, zní z divadel i od konkrétních umělců. V Česku dlouhodobě žije mnoho Ukrajinců a Ukrajinci jsou také nejpočetnější národnostní menšinou v zemi.
Čtěte také
„Vyzýváme spřátelené instituce i jednotlivé občany, aby v rámci svých možností podpořili ukrajinský stát i Ukrajinky a Ukrajince," uvedla například Asociace profesionálních divadel. Česká divadla nabídnou spolupráci umělcům, kteří budou muset odejít před válkou z Ukrajiny nebo z Ruska kvůli nesouhlasu s politikou Putina. „Podporujeme kroky českých i evropských politických představitelů. Jsme připraveni pomoci podle našich možností," uvedl v tiskové zprávě prezident asociace Ondřej Kepka.
K Asociaci profesionálních divadel se přidala i Asociace nezávislých divadel České republiky: „Myslíme na naše vynikající kolegy v Rusku i na Ukrajině, mezi nimiž máme řadu přátel. Věříme, že i oni jsou na straně demokracie, svobody a spolupráce bez válek a napadání. Nabízíme jim v případě nutnosti pomoc a podporu," uvedla rada asociace.
Pražské Divadlo Bez zábradlí uspořádá v pátek 4. března mimořádné benefiční představení stěžejního díla literární historie – Homérovy Iliady. Výtěžek půjde organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc Ukrajině.
Klavíristka a varhanice Tetjana Tiščenko vystudovala hru na klavír na Státní vysoké odborné hudební škole v rodném Užhorodu na Ukrajině. Už v průběhu studií jí učarovala hra na varhany. Tu se pak rozhodla studovat v České republice na Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění v Praze.
První, co jsem cítila, byla bolest. Bolest, že Rusko zaútočilo, přestože jsme všichni věřili, že se to nestane.
Klavíristka a varhanice Tetjana Tiščenko
Také české univerzity už odsoudily útok Ruska proti Ukrajině, patří k nim nejen Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, ale také Masarykova univerzita v Brně. Jak situaci reflektují v Ústavu slavistiky nám v rozhovoru zprostředkoval ukrajinista Petr Kalina.
Připravujeme další pořady týkající se Ukrajiny. Ve středu 3. března odvysíláme Večer na téma Lvov, haličská kulturní metropole, město dějinných zvratů. Sledujte náš program.
Související
-
Koncert z Ukrajiny: Východní a západní vlivy Igora Stetsyuka & Euroradio Jazz Orchestra
V souvislosti s válečným neštěstím, které potkalo ukrajinský národ, mimořádně zařazujeme od 21:00 vzpomínku na koncert z Kyjeva,