Oldřich Janota, Concept Art Orchestra a jejich málo známá nahrávka Civilizačních manter
Ve Studiu 1 Českého rozhlasu se 13. září 2020 uskutečnilo nahrávání pražského big bandu Concept Art Orchestra, Luboše Soukupa a Oldřicha Janoty. Hudební počin propojil hravé a někdy i provokativní texty, tzv. civilizační mantry, s moderními bigbandovými aranžemi. Kvůli nepříznivé epidemiologické situaci se koncertu nemohlo zúčastnit publikum, a tak vám nově vzniklou hudbu zprostředkováváme tímto způsobem.
JAZZOVÉ POŘADY NA VLTAVĚ
11:00 JAZZOVÉ DOPOLEDNE (Všední dny a sobota)
18:00 JAZZOVÝ PODVEČER (Každý den)
21:00 KONCERT JAZZ (Čtvrtky)
23:30 JAZZOVÝ PODVEČER (Repríza toho dne)
Vltava na Facebooku a Instagramu
Oldřich Janota je jednou z legend českého undergroundu. Jeho tvorba jde napříč uměleckými disciplínami a zahrnuje nejen hudbu, ale i poezii a výtvarné umění. Během své hudební kariéry vystupoval Janota v různých sestavách a prezentoval pouze to, co mu jeho hudební instinkt a intelekt radil. Janota do společného projektu s Concept Art Orchestra přispěl svými hravými a někdy i lehce provokativními texty, které nazval civilizační mantry, ve kterých se zamýšlí nad současnými kulturními, společenskými a ekologickými výzvami. Pojícím motivem pro celý koncert je potom téma „domorodectví.“
Za ‚domorodce‘ jsme si zvykli považovat příslušníky jiných, zvláště takzvaně primitivních národů, jejichž způsob, ať už oblékání, kulturních obyčejů či uctívání bůžků, nám připadá exotický. U nás samotných, v rámci naší západní kultury, podobnou exotičnost nepozorujeme. Hlavně proto, že se podvědomě považujeme za ‚civilizovanější‘, za představitele toho, co je ‚civilizace‘. Nepřipadá nám exotické pracovat v bance, ale lovit tuleně. Exotické jsou pro nás sukénky z korálků, nikoliv ale sluchátka na uších. Domorodec je pro nás ten, kdo bydlí ve slaměné chýši, nikoliv popelář, žijící ve dvacátém patře mrakodrapu.
Oldřich Janota
Concept Art Orchestra vystoupil tentokrát v jiném obsazení než jako tradiční big band — vedle klasické jazzové rytmické sekce (klavír, kontrabas, bicí) hraje šest hráčů na dechové nástroje a zpívá pětičlenná pěvecká skupina složená převážně ze zpěváků působících v souboru Skety. V několika skladbách hostuje i přední český kytarista David Dorůžka.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Giovanni Boccaccio: Dekameron. Hvězdně obsazený výběr lehkomyslných příběhů z období renesance
-
David Zábranský: O jednom zachraňování života. Radikální moudra ceděná přes roušku čte Václav Neužil
-
Zbožný Tomáš a Blíženci. Dvě povídky Jakuba Arbese
-
Jan Zábrana: Psovod Gerža. Jak se z člověka stává stvůra
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.