Odvážlivec James Joyce. Toužil napsat knihu, která řekne vše

31. leden 2022

Na rok 2022 připadají dvě výročí spojená s Jamesem Joycem. 2. února roku 1882 se tento irský spisovatel narodil a v den svých čtyřicátých narozenin 2. února roku 1922 (tedy před sto lety) publikoval svůj nejznámější román Odysseus. Dodnes je Joyceovo prozaické dílo považováno za milník světové literatury. I proto jsme se spolu s anglistou a překladatelem Davidem Vichnarem pokusili zmapovat Joyceovo dílo.

Čtěte také

Joyceovy romány mají pověst obtížně čitelných, složitých knih, které si užije především odborník. I proto se vyplatí neobíhat od samotné tvorby k jeho alkoholismu, či problémům s cenzurou. Pilíře, na nichž stojí Joycovo rané dílo, jsou revolta proti katolické církvi, moralizování a irský nacionalismus. V čem ale tkví jeho literární novátorství a k čemu se chtěl autor propsat? I tyto nesnadné a možná nezodpověditelné otázky má cenu klást si i v 21. století.

Nepřeložitelný román?

Považovat Joyceovo dílo a jeho recepci za plně uzavřenou kapitolu by byla chyba. Vždyť jeho finální opus Plačky nad Finneganem stále čekají na český překlad. Ve světě jsou přitom stále překládány a našly druhý domov ve světě internetu. „Ne, Plačky nebyly napsány pro internet. To internet byl vynalezen proto, abychom mohli číst Plačky,“ cituje David Vichnar oblíbený výrok Joyceových příznivců.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.