Odvážlivec James Joyce. Toužil napsat knihu, která řekne vše

31. leden 2022

Na rok 2022 připadají dvě výročí spojená s Jamesem Joycem. 2. února roku 1882 se tento irský spisovatel narodil a v den svých čtyřicátých narozenin 2. února roku 1922 (tedy před sto lety) publikoval svůj nejznámější román Odysseus. Dodnes je Joyceovo prozaické dílo považováno za milník světové literatury. I proto jsme se spolu s anglistou a překladatelem Davidem Vichnarem pokusili zmapovat Joyceovo dílo.

Čtěte také

Joyceovy romány mají pověst obtížně čitelných, složitých knih, které si užije především odborník. I proto se vyplatí neobíhat od samotné tvorby k jeho alkoholismu, či problémům s cenzurou. Pilíře, na nichž stojí Joycovo rané dílo, jsou revolta proti katolické církvi, moralizování a irský nacionalismus. V čem ale tkví jeho literární novátorství a k čemu se chtěl autor propsat? I tyto nesnadné a možná nezodpověditelné otázky má cenu klást si i v 21. století.

Nepřeložitelný román?

Považovat Joyceovo dílo a jeho recepci za plně uzavřenou kapitolu by byla chyba. Vždyť jeho finální opus Plačky nad Finneganem stále čekají na český překlad. Ve světě jsou přitom stále překládány a našly druhý domov ve světě internetu. „Ne, Plačky nebyly napsány pro internet. To internet byl vynalezen proto, abychom mohli číst Plačky,“ cituje David Vichnar oblíbený výrok Joyceových příznivců.

autor: Petr Šmíd
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.