Odpoutejme se od fixních idejí o podobě měst! Architektky a socioložky ze Spolky dráždí imaginaci

22. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy VI PER Galerie – Spaces of Collectivity, Lýdia Grešáková (sociologička, publicistka), Viktória Mravčáková (architektka, urbanistka), Zuzana Révészová (právnička, sociologička), Zuzana Tabačková (architektka, urbanistka)

Řešené území není tabula rasa, ale místo, kde se už něco děje. Kolektiv Spolka otevírá nové způsoby mapování míst a zapojuje do nich i veřejnost. 

Spolka je kolektiv architektek a socioložek, které se zabývají urbanismem a angažováním veřejnosti do tvorby míst. Připravují osvětové přednášky a diskuse, kombinují výzkum a umělecké a architektonické intervence. Vzdělávají klíčové hráče v procesu plánování, přitom ale neopomíjejí ani běžné obyvatele a městské nadšence.

Spolku jsme založili jako parta kamarádek a chvilku nám trvalo, než nám došlo, v čem je síla takového uskupení.
Viktória Mravčáková

Uskupení se snaží fungovat na principech ohleduplnosti, péče a mimo hierarchické struktury. Odklání se od neoliberální efektivity a soustředí se na samotný proces. Kromě mnoha dalších aktivit Spolka organizuje letní školu Never Never, kde si účastníci mohou vyzkoušet, jak mapovat konkrétní území alternativními způsoby.

Lýdie Grešáková v rozhovoru vysvětluje, že jejich cílem není přemýšlet nad územím klasickým pohledem shora, ale prozkoumávat ho z nejrůznějších neobvyklých úhlů – například sluchem, tvůrčím psaním nebo pomocí performance.

Ze začátku jsme ve Spolce neviděly feminismus. Až postupně nám došlo, že péče a empatie při plánování i vůči sobě, je emancipační a feministický čin.
Viktória Mravčáková

Loni na podzim vydal kolektiv dvojjazyčnou publikaci Mapping the in-between: Interdisciplinary methods for envisioning other futures, ve které jsou metody a nástroje mapování prostoru odprezentovány spolu s výsledky letní školy Never Never.

Skrze péči a představy o alternativní budoucnosti se Spolka dostává i k tématům měst v čase klimatické krize. V rámci přednáškového cyklu Mestoláska v Košicích kolektiv otevírá městským nadšencům témata jako je propojení města, genderu, ekologie, památek o toho, jak se na úvahách o plánování mohou podílet i místní obyvatelé.

Snažíme se odpoutat od fixních idejí o tom, jak by prostor mohl vypadat.
Lýdie Grešáková

Pořad připravila: Alžběta Kvasničková
Hudbu vybíral: Václav Havelka
Spustit audio

Související