Od špinavých stánků a ukřičených trhovkyň až po obchodní centra. Jak se proměnila místa kdysi živých trhů a tržnic v Praze?
Dobytčí trh býval největším náměstím středověké Evropy. Dodnes harmonicky předvádí stavby od 15. století po současnost
Největším náměstím středověké Evropy bylo s rozlohou více než 80 tisíc kilometrů čtverečních dnešní Karlovo náměstí, dodnes největší náměstí České republiky. Původně se mu říkalo Velké tržiště, tedy Forum Magnum, po Karlově smrti pak o něco příznačněji Dobytčí trh. A podle plánů Karla IV. mělo jít o hlavní náměstí nově založeného Nového Města pražského.
„Je to výjimečný urbanistický počin. Karel IV. byl z velké části sám původcem a filosofem přístavby Prahy a Dobytčí i Koňský trh jsou unikátní a obrovské prostory, které tehdejší Evropa vůbec neznala,“ popisuje kurátor a průvodce Josef Vomáčka.
Ačkoli jiná evropská města pořádala koňské a dobytčí trhy za městskými hradbami, v Čechách bylo zvykem je mít ve městě. Nabídka zdejšího zboží se ovšem postupně měnila, v 15. století trhovců s dobytkem ubývalo a začalo se tu prodávat včetně dřeva a uhlí.
Ve středověku stála na dnešním Karlově náměstí kaple Božího těla, což měla být hlavní církevní stavba Karlovy říše. „Náměstí tehdy nebylo jednolitým parkem, ale velkou plochou, ze které dodnes zůstala jen ta rozloha, všechno ostatní je jinak,“ popisuje Josef Vomáčka.
Současný městský park, který je od roku 1998 památkově chráněný, byl zřízen po demolici objektů středověké zástavby v 19. století a vychází z návrhu architekta Františka Thomayera z konce 19. století. „Dnes je to dopravní náměstí, které harmonicky předvádí stavby od 15. století do dneška,“ říká Josef Vomáčka. V průběhu 19. a 20. století byla v parku osazena řada pomníků – například Karolíny Světlé, Elišky Krásnohorské, Vítězslava Hálka nebo Jana Evangelisty Purkyně.
Aktuálně se chystá celková rekonstrukce Karlova náměstí. Autorem vítězného návrhu je německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten. Podle aktuálního harmonogramu by revitalizace parku měla začít v říjnu roku 2022 a hotová by měla být v roce 2025.
Kolik lidí si prohlédlo na Karlově náměstí vystavené říšské korunovační klenoty? A kde byste na Karlově náměstí našli cirkus? Poslechněte si celý díl seriálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.