Od špinavých stánků a ukřičených trhovkyň až po obchodní centra. Jak se proměnila místa kdysi živých trhů a tržnic v Praze?
Vaječný, ovocný, rybný nebo uhelný trh. Kam se chodilo nakupovat na Starém Městě pražském?
Každé pražské středověké město mělo hlavní tržiště, na kterých se konaly pravidelné trhy a o církevních svátcích také výroční trhy. Hlavním tržištěm Starého Města pražského bylo Staroměstské náměstí, kam jsme se vydali v prvním dílu našeho seriálu. Teď se vypravíme do přilehlých ulic, ve kterých bývaly za sebou seřazené jednotlivé trhy.
„Původní určení tržišť bylo v jejich názvu, postupně si ale trhovci přibírali další zboží a různě to měnili. Ovocný trh byl sice původně trh se zeleninou a ovocem, ale od 14. století to byl Nový trh masný,“ popisuje kurátor a průvodce Josef Vomáčka.
Stojíme před Stavovským divadlem, tedy v místě, odkud kamkoli se podíváme, bývaly trhy. Směrem na Staroměstské náměstí bylo Havelské město, které se v roce 1287 spojilo se Starým Městem pražským a které samo bylo jedním velkým tržištěm. Nedaleko byly v Masné ulici masné krámy, také tržiště v Rybné ulici, kde se celoročně prodávali ryby, oblíbené postní a levné jídlo. A za námi v Rytířské ulici býval jeden z největších trhů v Praze – Vaječný trh. „Prodával drůbež, koroptve, zvěřinu, máslo, sádlo, sýry, jehňata, podsvinčata ale i raky a žáby,“ říká Josef Vomáčka.
V roce 1927 natočil režisér Václav Kubásek podle knihy Popelky Biliánové film Paní Katynka z Vaječnému trhu. Díky němu si i dnes můžeme dobře představit, jak to na takovém trhu vypadalo. “Potraviny byly položeny buď na zemi na plachtách, nebo na židličkách a štokrlátkách, nebo ve velkých nůších a na různých podstavcích. Trhovkyně vychvalovaly své zboží, často dost křičely, takže všechna tato tržiště byla zvukově velmi zajímavá,“ dodává náš průvodce.
Co to byl hotel „kandelábr“ a co byste na trhu dostali „za dva na dlaň?“ Poslechněte si druhý díl seriálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.