Od sladkobolné harmonie po snovou Odysseu: inspirace láskou v soudobé vážné hudbě

13. únor 2022

„A jaká síla je mocnější než láska?“, zeptal se řečnicky Igor Stravinskij ve své autobiografii. Ideální citát do knihy, aplikovatelný v určité životní etapě pravděpodobně na každého tvůrce. A také určující téma pro Futurissimo: čtyři podoby lásky ve skladbách čtyř různých autorů.

Všechny podoby lásky

Vedle individuálních pohnutek se manifestují i ty generační a dobové. Dvacáté století s sebou přineslo události a celosvětová traumata, která způsobila, že vrcholně romantická díla plná bolestně toužebných nerozvedených akordů začala působit nepatřičně, možná až groteskně.

Čtěte také

To ale nezamezilo mnohým skladatelkám a skladatelům se tématem lásky zabývat. A i přesto, že jsou časy romantických lieder za námi, Amorovy šípy srdce umělců jen tak zasahovat nepřestanou.

Potvrzují to i kompozice Kaiji Saariaho, Jonathana Harveyho, Svatopluka Havelky a Hanse Abrahamsena. Ve svých vokálně instrumentálních skladbách se tito autoři potýkají s láskou romantickou, obsesivní, idealizovanou i transcendentní.

autoři: Jiří Slabihoudek ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová