Od sladkobolné harmonie po snovou Odysseu: inspirace láskou v soudobé vážné hudbě

13. únor 2022

„A jaká síla je mocnější než láska?“, zeptal se řečnicky Igor Stravinskij ve své autobiografii. Ideální citát do knihy, aplikovatelný v určité životní etapě pravděpodobně na každého tvůrce. A také určující téma pro Futurissimo: čtyři podoby lásky ve skladbách čtyř různých autorů.

Všechny podoby lásky

Vedle individuálních pohnutek se manifestují i ty generační a dobové. Dvacáté století s sebou přineslo události a celosvětová traumata, která způsobila, že vrcholně romantická díla plná bolestně toužebných nerozvedených akordů začala působit nepatřičně, možná až groteskně.

Čtěte také

To ale nezamezilo mnohým skladatelkám a skladatelům se tématem lásky zabývat. A i přesto, že jsou časy romantických lieder za námi, Amorovy šípy srdce umělců jen tak zasahovat nepřestanou.

Potvrzují to i kompozice Kaiji Saariaho, Jonathana Harveyho, Svatopluka Havelky a Hanse Abrahamsena. Ve svých vokálně instrumentálních skladbách se tito autoři potýkají s láskou romantickou, obsesivní, idealizovanou i transcendentní.

autoři: Jiří Slabihoudek ,
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.