Nové výzkumy ve spintronice

6. prosinec 2011

Jedním z perspektivních oborů, v jejichž teoretickém i experimentálním výzkumu čeští odborníci dosahují výborných výsledků, je spinová nanoelektronika nebo také spintronika, což je speciální obor na pomezí magnetismu a elektroniky.

Intenzivně se jí věnuje také profesor Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd, který také dlouhodobě spolupracuje s vědci z britských laboratoří v Cambridge a Nottinghamu. O nových poznatcích na tomto poli si s ním povídala Jana Olivová. Podle jeho slov se spintronika liší od klasické elektroniky tím, že využívá skutečnosti, že elektron nenese pouze elektrický náboj, ale i elementární magnetický moment.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.