Nové šaty a Odkaz. Dvě experimentálně laděné povídky Virginie Woolfové

10. srpen 2024

Světoznámá spisovatelka, ale také vlivná literární kritička, filozofka a feministka je jednou z hlavních představitelek literární moderny. Ve dvou vybraných povídkách si můžeme všimnout, jakým způsobem Virginie Woolfová experimentovala s psychologickými motivy a dokázala obratně popsat emocionální rozpoložení svých literárních postav. Tato slavná spisovatelka svým psaním narušovala více nežli jedno dobové tabu. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Nové šaty
Účinkuje: Taťjana Medvecká
Překlad: Zuzana Mayerová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: 2002
 
Odkaz
Účinkuje: Igor Bareš
Z vlastního překladu připravila: Věra Voglová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: 2017

Dětství a dospívání Virginie Woolfové (1882–1941) bylo poznamenáno řadou traumatizujících zážitků, ze kterých se nikdy plně nezotavila. Útěchu nacházela až později, kdy se se sestrou přestěhovala do Bloomsbury a začala se scházet se skupinou intelektuálů a umělců, tzv. Bloomsbury Group. V roce 1912 se Virginie Woolfová provdala za jednoho z jejích členů Leonarda Woolfa, který plně podporoval její spisovatelskou dráhu i revoltu vůči patriarchálnímu pojetí rodinných vztahů. Později společně založili nakladatelství Hogarth Press. Naplno tak rozvinula svou zálibu v psaní, kterou si pěstovala už od dětství. Její démoni ji ale nakonec dostihli a ona se po mnoha hospitalizacích a neutuchající snaze a trpělivosti okolí utopila v řece blízko svého venkovského domu.

Nové šaty

Mabel trpí hlubokým pocitem nespokojenosti. Je to jejími novými žlutými šaty? Ty však mají být podle nejnovější pařížské módy. Pro Mabel je ovšem důležité, co si myslí ostatní. Nicota a sžírající zášť a závist jí dělají společnost během formální večerní akce, na které je přítomna. Zdá se, že Mabel je přesvědčena o odsudcích ostatních hostů. Je všem jen pro smích? Mabel přemítá o svém příliš průměrném životě. V zajetí povrchnosti a konvencí salónního života se hlavní hrdinka utápí v přílišné sebelásce. To ji uvrhá do nesnesitelné samoty.

Odkaz

Angela Clandonová jednoho dne sama vstoupila do vozovky, aby ji usmrtilo projíždějící auto. Proč chtěla zemřít? Pravdu o důvodech k sebevraždě své ženy se její muž, známý politik, dozvídá až z četby jejího deníku.

Posmrtně vydaná povídka Virginie Woolfové, kterou napsala v říjnu roku 1940.

Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.