Architektura for Art. Industriální triptych představující galerie v bývalých průmyslových areálech

22. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Pragovka Gallery | Foto: Miroslav Buriánek

1. díl: Pragovka Gallery

Formou rozhlasového leporela jsou představovány galerie a ateliéry situované do prostředí bývalých průmyslových areálů a objektů, které se stávají prostorem pro umělecké výstavy, edukativní projekty, kulturní akce a pobyty rezidentních umělců.

1. díl: Pragovka Gallery

V opuštěném areálu industriální architektury bývalé továrny Praga ve čtvrti Emila Kolbena v pražských Vysočanech začala na přelomu roku 2010 a 2011 vznikat umělecká komunita. Začali se sem stěhovat první umělci se svými ateliéry.

Rezavými ústy drobky sbírá / v křečích sněť krajinu svírá / lačně žere purpurová oka / zahalená do pěny ze žraloka / umělá bradavka tiskne beton / na Pragovku přijel André Breton.
Pavel Tichoň

Rozsáhlá budova ve tvaru písmene E na více než 27 000 m², která nabízí efektivní propojení industriální architektury s velkorysým prostorem pro galerie a desítky ateliérů, se stala epicentrem současného výtvarného umění. Pragovka je výjimečným a ideálním tvůrčím prostředím. Unikátní pracovní a výstavní prostory jsou nabité kreativitou a jedinečnou energií. Areál Pragovky v současné době prochází celkovou revitalizací.

V umění nemáme žádné limity a nemusíme vytvářet pocity, které člověka uvádí do stresu. Umění je krásná disciplína.
Vladimír Merta

O výstavních a autorských projektech a stěhování ateliérů a galerie do nově zrekonstruovaných prostorů hovoří výkonný ředitel Pragovka Gallery Filip Zimovjan, malíř, kurátor a pedagog Vladimír Merta, multimediální umělec Pavel Tichoň, sochařka Veronika Přikrylová a PR pracovnice a teoretička kultury Kristýna Řeháčková.

autor: Miroslav Buriánek

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.