Ógai Mori: Vita sexualis. Autobiograficky laděná novela japonského modernisty o lásce, autoerotice a literatuře

24. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Čte Petr Stach | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas

Přehrát celý seriál (6 z 6 dílů)

Dostupné ještě 16 dní

1. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Dostupné ještě 17 dní

2. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Dostupné ještě 18 dní

3. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Dostupné ještě 19 dní

4. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Dostupné ještě 20 dní

5. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Dostupné ještě 21 dní

6. díl: Ógai Mori: Vita sexualis

Ógai Mori se jako lékař zajímal o roli sexu v životě. Proto se rozhodl ústy vypravěče příběhu (profesora filozofie Šizuky Kanaje) vypovědět příběh vlastního milostného a erotického probuzení. Od vzpomínek na obrazové sešity lásky náhodně spatřené v dětství přes bouřlivé scény jinošství až po náruč profesionální kurtizány ve dvaceti letech. Pořad není vhodný pro děti a mladistvé. Premiéru poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Petr Stach
Připravila: Petra Hynčíková
Režie: Jakub Doubrava
Premiéra: 19. 3. 2025
Natočeno v plzeňském studiu Českého rozhlasu.
Pořad není vhodný pro děti a mladistvé.

Když svoji otevřenou a nic nezastírající prózu uveřejnil v časopise Plejády kolem roku 1909, do měsíce ji cenzura zakázala. Sám autor, který už v té době byl na poměrně vysokém společenském postu coby armádní lékař, byl kvůli tomuto dílu propuštěn ze státních služeb. Z dnešního pohledu je jeho dílo cudné. Ógai Mori se čtenáři snaží dokázat, že probudit představy je daleko důležitější než prostý popis souloží nebo různých sexuálních praktik. 

Japonský modernista Ógai Mori je spisovatelem období Meidži (1868–1912). Je to autor pozoruhodný, protože jako jeden z posledních ještě absolvoval tradiční samurajskou výchovu. Od pěti let studoval konfuciánské klasiky a věnoval se bojovým uměním. Lékařskou profesi vykonával v armádě, kde získal ve svém oboru nejvyšší post.

Mezi jednu z jeho profesních výhod patřilo i to, že mohl na několik let vyjet do Evropy, kde studoval hygienu a mj. pracoval i v laboratoři u Roberta Kocha. Vedle své profese se ale v Evropě věnoval literatuře. Do japonštiny pak uvedl třeba Andersena nebo přeložil Goethova Fausta. A sám začal taky psát.

Související

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.