Český ráj to na poslech... Procházka rozhlasovou fonotékou se zvláštním zřetelem k domácím autorům

18. srpen 2024

Ze vzácných snímků, z nichž mnohé nikdy nevyšly na komerčních nosičích, vybírá Vojtěch Babka. Natočeno v roce 2024.

Polední koncerty v týdnu od 12. srpna přinášejí kolekci české hudby napříč několika staletími, napříč hudebními žánry a formami i napříč hudebními nosiči, na kterých je tato krásná hudba zachycena.

Vojtěch Babka s výběrem toho nejlepšího z magnetofonových pásů

Nejstaršími autory v našem výběru jsou Jan Nepomuk Augustin Vitásek, někdejší pražský hudební guru a obdivovatel Mozarta, či klavírní virtuos Jan Ladislav Dusík, nejmladšími pak třeba skladatelé Ludvík Podéšť a Jaromír Podešva, kteří žili a tvořili ve druhé polovině 20. století. Mezi nimi nás pak čeká Smetana, Dvořák, Fibich, Martinů, Rejcha, Trojan, Ostrčil a mnozí další. Jejich skladby uslyšíme v mnoha případech ze vzácných nosičů z rozhlasové fonotéky, které nikdy nebyly komerčně vydány.

A jinak se tedy hudbymilovní posluchači Vltavy nemají šanci k nim dostat, než si je poslechnout v Poledních koncertech, přichystaných k oslavě letošního Roku české hudby 2024.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.