Před námi betlém. O Vánocích před 800 lety se poprvé slavilo Ježíšovo Narození
Série Poledních koncertů míří slovem do roku 1223, který je symbolickým počátkem jesliček. Vánoční vigilie se díky Františkovi z Assisi a jeho pobytu v italském Grecciu stala velkou událostí. „Tenkrát se poprvé rozsvítila noc a mnoho lidí ze sousedství vzdalo úctu Božskému dítěti.“ U jeslí se slavila mše svatá, a to podle Lukášova evangelia.
Příběh té noci a jejího poselství se prolíná všemi sedmi díly Poledních koncertů. Dominantní ale bude hudba – od raného baroka až po současnost. Zazní Jubilate Deo Johanna Stadlmayra a další chorální díla včetně adventních a vánočních skladeb Heinricha Schütze nebo Giovanni Gabrieliho, anglické vánoční evergreeny pro velké orchestry i sborové pastorely z 20. století, komorní koncerty Corelliho nebo Leopolda Mozarta. V podání světově známých ansámblů a orchestrů uslyšíme vánoční oratoria, ale i Lisztovu čtyřruční klavírní suitu Vánoční strom. Vybírat budeme z „vánočního“ baletu Louskáček P. I. Čajkovského.
Pátek 22. prosince patří výhradně české hudbě, která reflektuje také první kalendářní den zimy. Na Štědrý den nabídneme zcela novou nahrávku Charpantierovy Půlnoční mše v podání francouzského Ensemble Correspondances. Polední koncerty posledního adventního týdne jednoznačně naplňuje téma symbolu jesliček, lidových betlémů a velké slávy Narození Páně.
Související
-
Severské tradicionály i Händelův Mesiáš. Nalaďte se na Vánoční koncerty z různých koutů světa
Vltava se v neděli 17. prosince opět připojila k tradičnímu Vánočnímu dni Eurorádia, který se každoročně nese ve znamení poselství míru, radosti a krásné hudby.
-
Santini 300. Koncert v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše ve Žďáru nad Sázavou
Geniálního architekta, který spojil velkolepost barokního vnímání prostoru se strohými geometrickými tvary gotiky, připomene cyklem koncertů a dalšími pořady.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.