Žijí v domech, které před více než 100 lety navrhl Jan Kotěra. Jak se jim bydlí a jak náročná je péče o dílo významného architekta?

Koupili dům za Prahou, pak zjistili, že jde o dílo Jana Kotěry. Vrátili mu podobu z roku 1902

Dosud neznámé dílo architekta Jana Kotěry se teprve před pár lety objevilo v Roztokách v Praze-západ. Majitelé Zorka a Milan Kožíškovi tam v roce 2016 koupili vilu a pátráním v archivu zjistili, že její přestavbu v roce 1902 navrhl právě Jan Kotěra. Obyčejnému domu se sedlovou střechou tak vrátili podobu, která se zrodila v hlavě zakladatele české moderní architektury.

Roztoky u Prahy jsou zřejmě nejstarším vilovým letoviskem v okolí Prahy. V dnešním Tichém údolí najdeme tři desítky vil navržených slavnými architekty pro obchodníky a továrníky z Prahy, na které upozorňuje i informační tabule na začátku údolí. Jméno architekta Jana Kotěry bychom tam ale hledali marně. Jak to?

Letní domek manželů Peterkových, jedna z neznámých staveb Jana Kotěry, původní zahradní altán.

„Cedule byla instalovaná v roce 2015 a v té době byl tento Kotěrův dům naprosto k nepoznání,“ vysvětluje Milan Kožíšek, který s manželkou Zorkou dům koupil od realitní kanceláře. „Sice mi tvrdila, že s domem má něco společného Kotěra, ale upřímně řečeno, moc jsem tomu nevěřil,“ dodává.

Pátrání v archivu stavebního úřadu v Roztokách ovšem tuto domněnku potvrdilo. Majitelé také zjistili, že původně přízemní dům z roku 1873 koupil v roce 1900 bankéř Lev Peterka, majitel Peterkova domu na Václavském náměstí, jehož secesní průčelí navrhl Jan Kotěra. Šlo o jeho první významnou pražskou zakázku.

„Pokusili jsme se postavit, co Kotěra namaloval“

Letní domek manželů Peterkových v Roztokách u Prahy, jedna z neznámých staveb Jana Kotěry, 60. léta

Následně zřejmě Peterkovi požádali mladého architekta i o přestavbu letního domu v Roztokách, kterému architekt navrhl železobetonovou nástavbu opláštěnou korkovými deskami se třemi pokoji, terasou a ve své době zcela výjimečně i plochou střechou.

Jak toto zjištění změnilo plány manželů Kožíškových ohledně rekonstrukce, která skončila před třemi lety? „Řekli jsme si, že se pokusíme postavit to, co Kotěra namaloval. Bylo to náročné, museli jsme najít patřičné profese a lidi, kteří vědí, jak se domy stavěly v roce 1902. Týkalo se to výroby oken, dlaždic, fasády i štukatérské výzdoby,“ popisuje Milan Kožíšek.

A dodává, že často chodil s prosbou o radu za historikem architektury Zdeňkem Lukešem. Ten o rekonstrukci domu v roce 2018 v Lidových novinách napsal: „Dílo se podařilo, a tak tu dnes máme jedinečný dokument o Kotěrově dosud neznámém raném díle. A spolu s tím také příklad citlivé rekonstrukce.“

autor: Alena Rokosová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.