Adalbert Stifter: Paměti mého praděda. Životní příběh prvního šumavského lékaře

Největší audioportál na českém internetu

Adalbert Stifter: Paměti mého praděda | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Život a dílo rakouského spisovatele Adalberta Stiftera (1805-1868) jsou pevně spjaty s Šumavou. Jeho citlivé pero dokázalo úchvatně líčit krásy i taje šumavské přírody, autor uměl jako rozený malíř líčit proměny kraje s postupujícími ročními obdobími. Osudy lidí zasazených do prastarého rámce monumentální přírody nabývají leckdy až heroických rysů. Poslouchejte on-line po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Jan Novotný, Pavel Soukup
Připravil: Petr Adler
Překlad: Ladislav Heger
Hudba: Alfred Schnittke
Režie: Petr Adler
Natočeno: 2008

Adalbert Stifter, Paměti mého praděda (ukázka)

V novele s názvem Paměti mého praděda (1841, rozšířená verze 1847), která patřila k nejmilejším autorovým pracím, se Stifter vrátil dávno minulých časů: při návštěvě matky najde v šumavském domě deník svého pradědečka, prvního lékaře rodného šumavského kraje. Text je po motivické stránce spjat s většinou autorovy tvorby: s Vesničkou na pláni ji pojí vzpomínky na dětství, se Hvozdem líčení vznešené krásy rodných šumavských lesů, s románem Pozdní léto líčení růstu osobnosti. Poslední autorská redakce pak svým úsilím o klasickou formu přibližuje toto dílo nejrozsáhlejšímu Stifterovu dílu, historickému románu Vítek.

Ke konci života Stifter tuto novelu přepracovával v dvoudílný román, který však dovedl jen do poloviny. Na poslední stránce rukopisu poznamenal vydavatel Stifterovy pozůstalosti tato slova: „Zde básník zemřel.“

autor: Petr Adler

Nejposlouchanější

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.