Staří mistři ve Schwarzenberském paláci II. Poznejte příběhy mistrovských děl renesance a baroka

Povýšený klid dmoucí se pýchou. Frans Hals: Podobizna Jaspera Schadeho, 1645

Ve čtvrté části 2. série cyklu o mistrovských dílech Marius Winzeler, autor a kurátor expozice Staří mistři Národní galerie v Praze, vypráví o mistrovském díle holandského portrétního malíře. Spolupráce na textu Ivan Hartmann.

Krátce poté, co Frans Hals dokončil Podobiznu Jaspera Schadeho, tak o něm haarlemský humanista a básník Theodorus Schrevelius napsal, že svým mimořádným způsobem malby překonává všechny a že jeho obrazy, naplněné obrovskou silou a vitalitou, vypadají jako živé a dýchající.

Poprvé v dějinách umění se Halsovi podařilo zobrazit spontánní bezprostřednost ztvárněné osoby bez jakékoli psychologizace. Jeho styl malby vypadal odvážně, jiskřivě a elegantně. Byl to však výsledek velmi pečlivé a sofistikované techniky: struktura různých vrstev barvy se střídala s řídce nanesenými tahy štětce alla prima a uchovala si svěžest prvního náčrtu.

Frans Hals: Podobizna Jaspera Schadeho, 1645
autor: Jiří Kamen
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.