Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta
Socha krále Raneferefa. Nejunikátnější exponát nalezla československá archeologická expedice pod vedením profesora Vernera
Nejunikátnější památkou výstavy Sluneční králové je socha krále Raneferefa. Egyptolog Miroslav Bárta vysvětlí proč a zároveň objasní okolnosti, kvůli kterým zůstal Raneferefův pyramidový komplex nedokončený.
Vládl poměrně krátce v 25. století před naším letopočtem, přesto objev jeho sochy vyvolal mezinárodní senzaci. Výzkum zádušního komplexu krále Raneferefa patří k největším úspěchům československé egyptologie. Raneferef je jedním z dalších panovníků 5. dynastie, který nastoupil po Sahureovi.
Související
-
Kdyby se Tutanchamonova hrobka našla dnes, byla by to katastrofa. Výzkum by nikdo nezaplatil
Stohy knih primárně v angličtině, francouzštině nebo němčině. Osm let studia historie, písma, náboženství a archeologie.
-
Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší tisíce let staré egyptské památky
Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.