Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta

Zádušní komplex krále Sahurea. Dochované fragmenty sloupu patří mezi nejtěžší exponáty výstavy

29. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zádušní komplex králů Staré říše, expozice Sluneční králové v Národním muzeu
Předchozí díl
Následující díl

Model komplexu, který si nechal postavit první panovník pohřbený v Abusíru – král Sahurea – a dva fragmenty sloupu, patří mezi nejtěžší exponáty výstavy Sluneční králové. 

Detailní model nejstaršího chrámového komplexu v Abusíru ukazuje pyramidový chrám, pyramidu a vzestupnou cestu. Model vznikal několik měsíců na základě půdorysů chrámů, z měření jednotlivých místností a z pečlivě propočítaných výškových parametrů jednotlivých prostor. Intenzita a symbolismus výzdoby komplexu a monumentálnost architektury ukazují, že ho vystavěli mocní sluneční králové 5. dynastie.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...