Přeneste se do nejstarších časů staroegyptské civilizace. Výstavou Sluneční králové provádí egyptolog Miroslav Bárta
Zádušní komplex krále Sahurea. Dochované fragmenty sloupu patří mezi nejtěžší exponáty výstavy
Model komplexu, který si nechal postavit první panovník pohřbený v Abusíru – král Sahurea – a dva fragmenty sloupu, patří mezi nejtěžší exponáty výstavy Sluneční králové.
Detailní model nejstaršího chrámového komplexu v Abusíru ukazuje pyramidový chrám, pyramidu a vzestupnou cestu. Model vznikal několik měsíců na základě půdorysů chrámů, z měření jednotlivých místností a z pečlivě propočítaných výškových parametrů jednotlivých prostor. Intenzita a symbolismus výzdoby komplexu a monumentálnost architektury ukazují, že ho vystavěli mocní sluneční králové 5. dynastie.
Související
-
Kdyby se Tutanchamonova hrobka našla dnes, byla by to katastrofa. Výzkum by nikdo nezaplatil
Stohy knih primárně v angličtině, francouzštině nebo němčině. Osm let studia historie, písma, náboženství a archeologie.
-
Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší tisíce let staré egyptské památky
Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.