Splněný sen Národního muzea. Výstava Sluneční králové přináší unikátní soubor tisíce let starých egyptských památek

1. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Z výstavy Sluneční králové

Národnímu muzeu se po několika letech konečně podařilo uskutečnit výstavu, která je velmi unikátní hodnotou i stářím vystavovaných exponátů. Prostřednictvím ještě nikdy ve světě nevystaveného souboru téměř 300 vzácných předmětů nevyčíslitelné hodnoty, za pomoci moderních multimediálních technologií a nevšední architektury, se návštěvníci přenesou do nejstarších časů staroegyptské civilizace.

Z expozice Sluneční králové

Lokalita Abúsír je součástí pyramidových polí táhnoucích se od dnešní Káhiry v délce několika desítek kilometrů na jih až k Fájúmské oáze. V průběhu Staré a Střední říše právě v této oblasti vznikaly největší pyramidové komplexy panovníků a pohřebiště příslušníků jejich rodin stejně jako vysokých hodnostářů země ale i obyčejných obyvatel. „Výstavu můžeme rozdělit do dvou základních částí – jedna je věnovaná králům a vysokým hodnostářům, druhá se zaměřuje na každodenní život Egypťanů v oblasti Abusír před čtyřmi až pěti tisíci lety. Potom je expozice doplněna menšími částmi, například prostorem s nejvzácnějšími předměty nebo místností věnované osobám a osobnostem, uzavírá ji menší sál o historii egyptologie nejen v Čechách, ale ve středoevropském prostoru,” upřesňuje obsah výstavy ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Z expozice Sluneční králové

Označení Sluneční králové odkazuje k panovníkům 5. dynastie, kteří uctívali jako hlavní božstvo staroegyptského panteonu slunečního boha Rea. Čtyři z těchto panovníků si postavili své zádušní komplexy právě v Abúsíru. K vidění budou nejen unikátní královské sochy panovníků, ale také drobné předměty a keramika. Mezi historicky nejcennější objevy české expedice v Abúsíru bezesporu patří chrámový komplex panovníka Raneferefa s jedním z největších souborů královských soch z doby stavitelů pyramid. „Bez výborné pověsti našich egyptologů a skvělých vztahů s Nejvyšší radou pro památky Egypta by Egypťané vzácné předměty možná nikdy nezapůjčili a výstavu by nebylo možné uspořádat,” dodává Michal Lukeš.

Národní muzeum připravuje po celou dobu trvání výstavy bohatou nabídku akcí v rámci doprovodného programu. Těšit se můžete na přednášky českých egyptologů, filmové večery na téma Egypta, programy pro děti, speciální komentované prohlídky i jedinečnou egyptologickou noc v muzeu.

Výstava Sluneční králové je pro veřejnost otevřena do 7. února 2021.
Veškeré informace o výstavě a doprovodných akcích naleznete na webu Národního muzea www.nm.cz.

Spustit audio