BáSnění Miroslava Hanuše
Herec a režisér Miroslav Hanuš vybírá verše svých oblíbených autorů: Sue Townsendové, Zdeňka Rytíře, Sergeje Jesenina, Fráni Šrámka nebo Jana Borny.
Miroslav Hanuš (1963) vystudoval činoherní herectví na pražské DAMU. Ještě předtím stihl pracovat jako kulisák, posléze jevištní mistr v Divadle na Vinohradech. Po absolutoriu DAMU nastoupil do kladenského divadla, společně s režisérkou Hanou Burešovou pak přešel do pražského Labyrintu a odtud do nově vzniklého Divadla v Dlouhé.
Vedle herectví se věnuje také režii (Středočeské divadlo Kladno, Městské divadlo Příbram, Divadlo J. K. Tyla Plzeň, Divadlo v Řeznické, Divadlo ABC a další). Inscenuje zejména hudební komedie, k nimž má blízko i jako herec (kromě zpívání, tancování a stepování se postupně naučil vedle klavíru hrát na saxofon, bicí, kytaru, akordeon). Je též autorem řady písňových textů, básní a veršovánek. Ve svém domovském Divadle v Dlouhé se společně s Janem Bornou podílel na scénářích a režii inscenací Naši furianti, Hráči, Kabaret Kainar – Kainar, O líné babičce, 407 gramů z Bohumila Hrabala, S úsměvy idiotů a Hovory na útěku. Upravil a režíroval inscenaci Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾.
ÚDAJE O VYDÁNÍ:
- Báseň z inscenace Tajný deník Adriana Molea ve věku 13 a ¾, uvádí Divadlo v Dlouhé, režie Miroslav Hanuš (podle knihy Sue Townsendové Tajný deník Adriana Molea, překlad: Helena Hartlová, úprava: Miroslav Hanuš)
- Zdeněk Rytíř: Teď už víš, že jsem to já (nevydáno)
- Sergej Jesenin: Psovi herce Kačalova (ze sbírky Ryšavý podzim. Mladá Fronta, edice Květy poezie, 1984. Překlad Jan Zábrana)
- Fráňa Šrámek: Zrádce (ze sbírky Splav, Československý spisovatel, 1967)
- Jan Borna: bez názvu, podtitul: Zimní (ze sbírky O lásce a O ničem, nakl. dybbuk 2014)
Související
-
Znáte svého Souseda? Střet dvou nesourodých světů vyvolá v Divadle Rokoko duchy minulosti
V roce 2022 měla ve vídeňském Burgtheateru premiéru jeho hra Soused a s napínavým příběhem jednoho zdánlivě náhodného setkání u baru se teď seznámí i české publikum.
-
Herec Miroslav Hanuš vzpomíná na režiséra Jana Bornu
Miroslav Hanuš o historii Divadla v Dlouhé. Natáčela s ním Šárka Švábová a požádala ho, aby zavzpomínal na režiséra Jana Bornu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.