Osudy Richarda Nováka, operního pěvce, skladatele a varhaníka
Má pevný bas, velký rozsah a zvládá široký repertoár skladeb od oratorií po opery. Pro studium zpěvu se ale rozhodl až po maturitě. Operní pěvec, skladatel a varhaník se ohlíží za svým životem. Poslechněte si jeho rozhlasové vzpomínky pro vltavský cyklus Osudy.
Richard Novák (1931) je navzdory svému věku stále vyhledávaným pěvcem. Před časem natočil pro Český rozhlas nový studiový snímek Dvořákových Biblických písní, jemuž předcházela nahrávka z kaple zámku na Sychrově, s varhanami, na které hrával sám Antonín Dvořák. V obou snímcích oslnil pevností a vyrovnaností svého hlasu, neokázalým a niterným prožitkem z tohoto hluboce intimního díla, jakož i interpretací prostou jakýchkoli operních manýr.
A právě takový před námi vyvstal i celý jeho život, když jsme v Mistrově obývacím pokoji natáčeli jeho rozhlasové vzpomínky. Témat přicházelo na stůl velké množství, do pětice pořadů jsme nakonec vybrali nejranější dětství v rodině řídícího učitele, ve které měla hudba přirozené místo, její mimořádnou pospolitost a ovzduší vzájemného respektu a důvěry.
Dojde na první hluboké hudební zážitky, společenskou atmosféru sklonku první republiky a protektorátu, euforický nádech v prvních letech po válce i nejtemnější léta poúnorová. Richard Novák plasticky popíše svá studia zpěvu u Jiřího Wootha, poválečný rok studia v brněnském alumnátu, kdy toužil stát se knězem, nebezpečí, která nad ním v oné době visela a kterých ho osud nakonec ušetřil.
Jde tedy vesměs o kapitoly, které se o něm v encyklopediích a internetových článcích nedočteme. Kapitoly, kterými navíc pozoruhodně prostupuje pěvcův otec, řídící učitel Richard Novák, bezesporu stěžejní a klíčová osoba Novákova života, k níž se pěvec během vyprávění neustále vracel.
A to je i šance pro nás, neboť respektu a úctě k vlastním předkům bychom se mohli a měli učit dnes víc než jindy. Zkusme to třeba při poslechu rozhlasových vzpomínek Richarda Nováka v programovém cyklu Osudy na Vltavě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.