PROČ UNIKÁŠ MI

28. srpen 2002

V rámci programové řady Souzvuk vysíláme literárně hudební koncert ze sonetů Lope de Vegy a hudby španělských autorů v podání Narcisa Yepese. Pod názvem "Proč unikáš mi" ho připravila Pavla Milcová. Režii má Markéta Jahodová.

Lope de Vega (1562-1635), španělský básník a dramatik i prozaik zázračné lehkosti, je pro svou tvůrčí potenci nazýván "divem přírody". Z nejúžasnějšího literárního období španělských dějin, Zlatého věku, je osobností dílem i životem vskutku předurčenou k úžasu současných i budoucích životopisců a literárních historiků. Považte: podle vlastního přiznání napsal 1500! her. Látky k nim čerpal plnými hrstmi z nejrůznějších zdrojů historických, mytologických i současných, zcela realistických. Jeho inspirace neznala žádné hranice, a tak snad ani nepřekvapí, že ve Vegově bibliografii najdeme i česká témata, např. drama z pobělohorských Čech nazvané Čechy na víru obrácené a dokonce i Příběh českého knížete Oldřicha. Ale - jak už bývá - z díla často přežije to, co sám autor ve své době považuje za okrajové či hravé, případně příliš osobní. Zde máme na mysli především Vegovy sonety, o nichž Vladimír Mikeš, překladatel výboru s titulem Proč unikáš mi, napsal: "To, co tu nabízíme, není zdaleka výbor z nesmírně rozsáhlé lyrické tvorby Lope de Vegy, k níž patří stovky romancí, eklog, kancón, letrill a písní. Je to jen pár milostných sonetů nebo spíše sonetů o lásce a o tom, co k ní patřívá, to jest žárlivost, obavy, zášť, zhrzení a také čas, který láska přichází vyvrátit a na oplátku rozvrací lásku a dělá z ní - jako v každé porenesanční poezii, a ve španělské zvlášť - lásku vědomou, lásku soupeřku smrti, nejplnější ve chvíli, kdy čelí záhubě." Sonety Lope de Vegy patří nepochybně k vrcholům světové poezie své doby, nejen k vrcholům jednoho z nejmohutnějších kulturních údobí své země, jímž byl španělský "zlatý věk". I díky nim je Lope de Vega důstojným současníkem Williama Shakespeara, který se narodil jen o dva roky později než on. Těch několik desítek sonetů je jenom výborem z veršů, které se po léta nabízely k překladu, shledávány namátkou v nesčetných Lope de Vegových komediích, kde se objevovaly v ústech dramatických postav jako lyrický povzdech nebo jako zamyšlení před přívalem dalších osudů?" Literárně hudební koncert ze sonetů Lope de Vegy a hudby španělských autorů v podání Narcisa Yepese připravila Pavla Milcová. Pod názvem Proč unikáš mi ho vysíláme v rámci programové řady Souzvuk v neděli 1. září od 9.30 na Českém rozhlase 3 - Vltava.

Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.