Kdo na moje místo aneb existuje ostravská literární scéna?
Schůzky s literaturou budou tentokrát trochu detektivní. Autorka pořadu Eva Lenartová si vypůjčila verš Petra Bezruče „kdo na moje místo“ a snažila se zjistit, jak se v Ostravě po smrti Jana Balabána daří či nedaří próze. Nalaďte si Český rozhlas 3 - Vltava v neděli 25. listopadu ve 20.00.
Když v dubnu roku 2010 nečekaně odešel ostravský prozaik výrazného talentu Jan Balabán, zmizela z Ostravy próza. Takové tvrzení je pochopitelně přehnané a záměrně provokující. Přesnější by patrně bylo napsat, že zmizela próza strhávající na sebe pozornost kritiků i čtenářů napříč českou, moravskou a slezskou kotlinou, próza, kde jednou z hlavních postav bylo město Ostrava, jež uhnětlo nehrdiny Balabánových příběhů.
Pokusíme se tedy vymezit a definovat ostravskou literární scénu, což, jak taky zazní během šedesáti „ostravských“ minut, je možná úkol, který nepovede k cíli, ale i samotná cesta může být zajímavá. S rozhlasovým mikrofonem a jemně provokativní premisou, že próze se ve městě nedaří vydáme se na akademickou půdu Ostravské univerzity za literárními historičkami Ivou Málkovou a Svatavou Urbanovou, do redakce nakladatelství Protimluv za Jiřím Macháčkem a do „tajné krčmy“ za básníkem Petrem Hruškou. V pořadu zaznějí ukázky poezie i prózy v autorském i hereckém provedení.
Nejposlouchanější
-
Umberto Eco: Foucaultovo kyvadlo. Napínavý příběh tajemných spiknutí, nebo úvaha o realitě a fikci?
-
Ladislav Grosman: Obchod na korze. Plesl a Procházková v příběhu o dobrých úmyslech ve službách zla
-
To jeli dva ve vlaku. Poslechněte si krátkou komedii Zdeňka Svěráka, který slaví 90 let
-
Zdeněk Svěrák: Posel hydrometeorologického ústavu. Komedie o jednom mystifikátorovi v důchodu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka