Muza Pavlovová: Cesta ke slávě
Rozhlasová hra.
Poslouchejte na Vltavě 27. března 2015 v 9:30. Po odvysílání se hra objeví také na stránce Hry a literatura. Zůstane tam až do čtvrtka 2. dubna 2015.
Část své tvůrčí činnosti věnovala ruská satirička, básnířka a překladatelka Muza Pavlovová (1916-2006) také divadlu. Oblíbila si žánr lidové frašky, ovšem její krátké satirické výjevy z tehdejší sovětské společnosti brzy narazily na tvrdou komunistickou cenzuru. Jen postupně se hříčky dostávaly do povědomí domácího ruského a následně také evropského divadelního obecenstva.
U nás vyšel výbor autorčiných osmi her v roce 1968. Několik frašek Muzy Pavlovové nastudoval i Český rozhlas.
Osoby a obsazení: Andrej Andrejič (Josef Somr), Sazon Sazonyč (Vlastimil Brodský), Hlas (Jan Vlasák) a Prodavačka (Hana Matoušková)
Autorka: Muza Pavlovová Překlad a úprava: Ludmila DuškováDramaturgie: Pavel MinksRežie: Markéta Jahodová
Natočeno v roce 1996.
Nejposlouchanější
-
Arnošt Lustig: Kůstka, dívka z Prahy. O silné touze přežít a dočkat se konce války za každou cenu
-
David Attenborough: Výpravy do divočiny. Vyprávění z cest do Paraguaye ke 100. narozeninám autora
-
Jelena Mašínová: Motýlí smrt. Strhující milostná tragédie odvyprávěná v 18 telefonických rozhovorech
-
Anna Beata Háblová: Víry. Románové podobenství o cestě k překonání strachu a ponížení
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.