Noblesní pařížská vila L’Ange Volant. Projekt Genius Loci vystavuje design v kontextu unikátní architektury
Nové kurátorské koncepce současného designu opouštějí rámec tradiční galerie a nabízejí kurátorům a autorům vystavovat design jinými způsoby v překvapivých interiérových kontextech. Jedním z takových trendů jsou speciální krátkodobé výstavy v různých unikátních privátních domech, které nabízí zajímavý dialog historické architektury a současného designu.
Tak například bruselská galerie Maniera vystavovala své svěřence v minulých letech v modernistických domech od architektů Huib Hosteho nebo Willyho van der Meerena; newyorský obchod The Future Perfect zase představil autorská díla předních amerických i evropských designérů v interiéru noblesního modernistického domu z padesátých let v Los Angeles.
Čtěte také
Zatím poslední podobný koncept připravila nová kurátorská platforma Genius Loci, kterou založila novinářka a spolupracovnice renomovaných odborných magazínů Marion Vignal. Se svým novým projektem debutovala výstavou L‘Ange Volant v prostorách stejnojmenné elegantní art decové vily L’Ange Volant. Tu v Paříži postavil v roce 1927 italský architekt Gio Ponti. Noblesní vilu, která propojuje prvky moderny a klasicismu navrhl pro rodinu Bouilhet, jež tehdy řídila slavnou stříbrnickou značku Christofle.
O mnoho desítek let později se vila nachází stále v nedotčeném původním stavu a aktuálně se stala pozadím pro současný design a umění. Špička progresivní francouzské výtvarné i designérské scény jako jsou Laurent Grasso, Mathias Kiss, Franklin Azzi, Sophie Dries, Julian Mayor, Maloles Antignac, Agnès Sébyleau, či Damian O’Sullivan vystavila svá díla v kontextu historického interiéru i sběratelských nábytkových kousků od samotného Gia Pontiho, Ica Parisiho nebo Piera Fornasettiho.
Po premiéře v Paříži má výstavní platforma Genius Loci zabydlet současným designem i další objekty v Benátkách, Bruselu, Miláně, Londýně a Los Angeles. Na to, které si vybere, si musíme zase chvíli počkat.
Související
-
10 let na špičce evropského designu. Výročí studia Muller Van Severen oslavuje i Museum designu Gent
Již 10 let se belgické studio Muller Van Severen drží na špičce evropského designu. Nyní jeho výročí oslavuje i renomovaná instituce přímo v jeho domovském městě Gentu.
-
Konec jedné kapitoly sběratelství moderního designu. Raritní sbírka Michaela Maharama byla vydražena
Maharam je otevřenou značkou, která inspiruje mnoha svými aktivitami. Jednou z nich byla i sběratelská vášeň Michaela Maharama, jenž značku vlastnil až do roku 2013.
-
Životní dílo výtvarného umělce a designéra Isama Noguchiho vystavují v Londýně
Během své kariéry neopomenul japonsko-americký výtvarník Isamu Noguchi snad jediné médium umělecké tvorby. Teď se jeho tvorba odkrývá po mnoha letech v komplexní podobě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.