Nikolaj Vasiljevič Gogol: Pouť do Svaté země. Z dopisu ruského klasika příteli Žukovskému

16. duben 2022

V únoru 1848 podnikl Nikolaj Vasiljevič Gogol cestu do Palestiny a Jeruzaléma. Své bystré postřehy, dojmy a zážitky popsal v dopise svému příteli. Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Připravila a slovem provází: Alena Zemančíková
Účinkuje: Lukáš Hlavica
Překlad: Danuše Kšicová
Režie: Aleš Vrzák
Natočeno: v roce 2010

„Co dnes mohou například říci místa, kudy vedla bolestiplná Spasitelova cesta k místu ukřižování, když se to všechno ocitlo pod jednou chrámovou střechou včetně posvátného hrobu, Golgoty, místa, kde Pilát ukázal Spasitele shromážděnému lidu, obydlí velekněze, kam ho přivedli, i místa, kde byl nalezen kříž? Jak může zapůsobit na malířsky vnímavého básníka dnešní Judea s jejími jednotvárnými horskými hřbety připomínajícími nekonečné fádní vlny rozbouřeného moře?“ Gogolovy dopisy jsou většinou stručné, ale o to výstižnější. Bohužel mu pouť do Svaté země nedala to, po čem toužil – duchovní prozření.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.