Nevítaní vetřelci: kniha o invazních druzích
Možná si máme chuť přivézt z dovolené nějakou exotickou rostlinku nebo živočicha – podle odborníků to však nemusí být nejlepší nápad. Jaké důsledky to může mít, dokládají na tom, jak se Evropou šíří řada nepůvodních druhů.
Želva nádherná, psík mývalovitý nebo bolševník nemají na první pohled nic společného, ale přece: jsou to nevítaní vetřelci – alespoň je tak označuje švýcarský profesor Wolfgang Nentwig z University v Bernu spolu s dalšími rostlinami, bezobratlými živočichy i obratlovci, kteří u nás nejsou původní, ale byli sem zavlečeni z jiných koutů světa – přičemž někteří z nich působí problémy v ochraně přírody, ohrožují lidské zdraví nebo mají nepříznivý dopad na ekonomiku.
Příběhy o jejich životě i kontrole jejich šíření, doprovázené řadou nevšedních fotografií shrnul do knihy „Nevítaní vetřelci“, kterou s podtitulem „Invazní rostliny a živočichové v Evropě“ právě vydává nakladatelství Academia.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.