Něha v nitru apokalypsy. Luboš Fišer 90
Na letošním festivalu Pražské jaro zazní koncert s názvem „Pocta Luboši Fišerovi“, věnovaný tvorbě svérázného skladatele, který by se letos dožil devadesáti let. Při této příležitosti vám nabízíme vltavskou Akademii, kde si o Fišerově koncertní tvorbě a kompozičním stylu bude Jiří Slabihoudek povídat s muzikologem Jonášem Hájkem.
Hájek, dnes šéfredaktor nakladatelství Bärenreiter Praha, podle svých slov „strávil své mládí“ nad diplomovou prací věnovanou skladatelově pozůstalosti. Obhájil ji v roce 2010. Houslistka Patricia Kopatchinskaja, letošní rezidenční umělkyně Pražského jara, se k odkazu českého předčasně zemřelého skladatele dostala o něco později. „Hledala jsem nový repertoár, když se mi najednou dostala do rukou hudba Luboše Fišera. Byla jsem naprosto ohromena. Jaká síla! Jaká myšlenka! Okamžitě jsem ji chtěla hrát, zejména Crux, do toho jsem se úplně zamilovala.“
V roce 2019 zařadila Crux do svého projektu Čas a věčnost, a právě v jejím podání tato kompozice zazní i v pořadu. Další díla vybíráme z archivu Českého rozhlasu, jde o Patnáct listů podle Dürerovy Apokalypsy, Double pro komorní orchestr, Koncert pro dva klavíry a orchestr, Sonátu pro klavír č. 8 a původní rozhlasovou kompozici Nářek nad zkázou města Ur.
Fišer byl mimořádně plodný autor filmové hudby, zvláště v 70. letech. Ačkoliv jeho filmová hudba není tématem pořadu, okrajově o ní bude řeč a uslyšíte úvodní část soundtracku k filmu Valerie a týden divů režisére Jaromila Jireše.
Nejposlouchanější
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.